Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Činohru Jihočeského divadla povede Martina Schlegelová

schle01
Na pozici umělecké šéfky činoherního souboru v Jihočeském divadle nastoupí Martina Schlegelová (1981)
21.03.2017 12:33 | Ladislav Lhota

Vedení činoherního souboru Jihočeského divadla v Č. Budějovicích převezme od února příštího roku Martina Schlegelová, která v současné době působí jako umělecká šéfka pražského Divadla LETÍ a je kmenovou režisérkou Českého rozhlasu. Přednáší také na Divadelní fakultě AMU v Praze. S první jihočeskou scénou již spolupracovala na tvorbě inscenace Zavolejte Jeevese (2015) a nedávno premiérované černé komedie Kati.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Současná umělecká šéfka činohry a režisérka Jana Kališová zastává svoji pozici v Jihočeském divadle od jara 2014 a ke konci roku 2017 jí vyprší termínovaná smlouva. Její nástupkyně Martina Schlegelová režijně spolupracovala s Jihočeským divadlem na inscenacích Zavolejte Jeevese a Kati. Měla možnost ověřit si kvality hereckého souboru a svou tvůrčí prací a organizačními schopnostmi zaujala vedení Jihočeského divadla natolik, že se rozhodlo oslovit ji s nabídkou další spolupráce ve formě vedení souboru.

Příštího šéfa činoherního souboru hledali Jihočeši nejméně rok. „Martinu Schlegelovou jsme přizvali dvakrát ke spolupráci a získali jsme vzájemné pracovní zkušenosti. Martina má velký přehled o současné světové dramatice, zkušenosti s uměleckým vedením Divadla LETÍ, patří k talentovaným režisérům. Za její režijní úspěchy hovoří množství nominací na divadelní ceny pro inscenaci Olga (Horrory z Hrádečku) uvedenou ve Vile Štvanice. Shodli jsme se, že Martina je ideální kandidátkou na pozici šéfa činohry,“ vysvětluje ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

Martina Schlegelová vnímá budoucí spolupráci s budějovickým divadlem v širším kontextu. „Před velkými regionálními divadly stojí složitý úkol. Na jedné straně je třeba zachovat rodinné stříbro, tedy silnou tradici repertoárového souborového divadla. Zároveň se velká kamenná divadla musí otevřít impulzům zvenku ve spolupráci s domácími nezávislými tvůrci a zahraničními koprodukcemi, aby dokázala uspokojit dlouholeté diváky, zaujmout nastupující divácké generace nebo oslovit skupiny, které dosud nepovažují divadlo za zajímavé médium.“

Naváže na Glasera s Šubrtovou

Pro Schlegelovou je důležité pokračovat v tradici jihočeské činohry jako moderního divadelního domu, který začal budovat režisér Martin Glaser s dramaturgyní Olgou Šubrtovou. „Zejména v důrazu kladeném na uvádění současných her a v budování progresivního programu – vedle tradičních repertoárových kusů nabízet i projekty na pomezí činohry a jiných druhů divadla. Ráda bych také úzce spolupracovala s dalšími soubory působícími v Jihočeském divadle,“ upřesňuje budoucí šéfka.

Martina Schlegelová vystudovala dramaturgii a režii činoherního divadla na pražské DAMU. Zajímala se o současnou dramatiku a nezávislou scénu. V roce 2006 se stala uměleckou šéfkou LETÍ, kde nastudovala přes dvacet scénických skic a více než desítku inscenací. Nejznámější jsou Bazén (bez vody), Zazděná (Mauerschau), Terminus, Zpověď masochisty, Olga (Horrory z Hrádečku).

Podílela se na mezinárodním projektu Proti lásce, proti pokroku, proti demokracii, který LETÍ uvedlo ve spolupráci s Centrem současného umění DOX. Vyzkoušela si práci v Klicperově divadle v Hradci Králové, Slováckém divadle v Uherském Hradišti či brněnském HaDivadle. S prostředím Jihočeského divadla se bude hlouběji seznamovat do počátku divadelní sezony 2017 – 18.

(tzd – lho)
Foto archiv Jihočeského divadla
Přidej komentář