Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Co nabídne třetí Léto s Jihočeským divadlem?

080822ven01
V rámci 3. ročníku Léta s Jihočeským divadlem se premiérově před kaplí Anděla Strážného ve Volyni ukuteční představení folklórního doku-drama Maryša: Příběh vraha v podání souboru českobudějovického Malého divadla. Diváky okouzlí genius loci, jakož i neoholená hlavní postava, která je mimořádně sexi
08.08.2022 13:53 | Ladislav Lhota

Do třetího ročníku vstupuje Léto s Jihočeským divadlem (9. 8. – 3. 9.), které vzniká v rámci projektu Jihočeské divadlo venkovu a exportuje za humna nejlepší kousky z repertoáru JD. Přenáší je většinou na jeviště pod hvězdnou oblohou a oslovuje diváky v jejich domácím prostředí. Za publikem se letos vypraví Maryša, pohádkový Džubox, Karkulka a Prodaná nevěsta. Hluboko do lidských srdcí se snad zapíšou dva velkolepé koncerty z díla G. F. Händela doprovázené ohňostrojem, ve finiši polechtají bránice eskapády sluhy Jeevese.

JIŽNÍ ČECHY – Ostrý start si naložil na bedra vždy připravený soubor Malého divadla, v jehož podání se v budějovické Žižkárně a také u kaple Anděla Strážného ve Volyni odvine děj folklórního doku-drama Maryša: Příběh vraha. Herci Malého divadla se potom vyřádí s pojízdným výběrem nejoblíbenějších pohádek za pomoci loutkových klipů – jejich Best of pohádkový Džubox zavítá do rekreačního parku ve Volyni, jakož i do areálu blatenského zámku. Panství rodu Hildprandtů v Blatné poskytne „malodivadelníkům“ rovněž azyl k provedení jejich originální a jistojistě „trochu jiné“ pohádky s názvem Karkulka vrací úder.

Česká národní opera Prodaná nevěsta se vrátí po roce na náves do Holašovic. Zdejší domy ve stylu selského baroka byly postavené přibližně v době premiéry (1866) Smetanova stěžejního díla. Pro dvě letošní provedení nechalo Jihočeské divadlo ušít sadu sto dvaceti blatských krojů, v nichž ve zmíněné době skutečně chodili obyvatelé půvabné jihočeské vesničky, dnes chráněné značkou UNESCO. „Výroba nám trvala skoro celý rok. Autorství patří výtvarnici Daně Haklové, která spolupracovala s etnografy soběslavského muzea. Jsou to jedny z nejzdobnějších krojů na území Česka. Oplývají neuvěřitelnou krásou a jemností,“ vyzdvihuje šéf operního souboru JD a režisér Tomáš Ondřej Pilař.

Vy(P)rodaná nevěsta vyvolala frenetické nadšení

Klíčové prvky krojů v Prodané nevěstě v souznění s originály tvoří krajkové zástěry, živůtky vyšívané rybími šupinami nebo pleny, které se nosí přes hlavu. Dirigentské taktovky se chopí šéfdirigent orchestru JD David Švec, hvězdnému obsazení vévodí Ivana Veberová, držitelka Thálie za roli Mařenky, a slovenský pěvec Peter Berger coby Jeník. „Naše loňská produkce vyvolala, řekl bych až frenetické nadšení mezi diváky, kteří zaplnili hlediště do posledního místa. Ve velkém nás kontaktovali další, pro něž nezbyly vstupenky. Jako režisér jsem ztvárnil toto představení šestkrát. Při loňské Prodané nevěstě v Holašovicích jsem prožil absolutní štěstí a radost z dokonalé krásy,“ říká T. O. Pilař.

Dvojice koncertů s názvem Händel! uprostřed zámeckého parku v Blatné (do zorného pole diváků na tribuně se vejde nejen zahrada s vodními plochami, ale také iluminovaný zámek, ve finále ozdobený barokním ohňostrojem) bude dílčím způsobem provázaná s Händelovým oratoriem Mesiáš uváděným premiérově před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Orchestr opery JD bude znovu řídit David Švec, vystoupí operní sbor a vybraní sólisté, Markéta Cukrová či Karolína Janů. „Koncert s ohňostrojem lze vnímat jako reminiscenci šlechtické slavnosti z dob vrcholného baroka,“ připomíná režisér. Léto s Jihočeským divadlem uzavře komedie Zavolejte Jeevese v Nových Hradech.

Kompletní program a nákup vstupenek: www.jihoceskedivadlo.cz

Ladislav Lhota
Foto archiv Jihočeského divadla


080822ven02
080822ven03
080822ven04
080822ven05
080822ven06


Přidej komentář