Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Co přinesla dálnice do Jihočeského muzea?

mda01
Jihočeské muzeum představuje nálezy z archeologických průzkumů v lokalitách, jimiž prochází dálnice z jižních Čech do Rakouska. Archeolologové pilně pracovali na Táborsku, Budějovicku, Krumlovsku a v Mühlviertelu
07.05.2021 13:18 | Ladislav Lhota

Jihočeské muzeum otevře své objekty návštěvníkům v úterý 11. května poprvé od prosince minulého roku po covidové pauze a vedle stálých expozic v Českých Budějovicích, Trocnově či Žumberku nabídne zbrusu nový výstavní projekt v českobudějovické historické budově, který pod názvem Co přinesla dálnice (11. 5. – 7. 11. 2021) přiblíží veřejnosti archeologické výzkumy prováděné v trase dálnice D3 v jižních Čechách a S10 v Horním Rakousku.

Č. BUDĚJOVICE – Výstava představuje metodiku práce rakouských a jihočeských archeologů v terénu i laboratořích. Ukazuje nálezy z nejvýznamnějších zkoumaných lokalit, jimiž jsou mohylová pohřebiště v Plavu či Unterweitersdorfu, pravěká a raně středověká sídliště u Smolína, Žíšova, Horusic, Borku nebo Starých Hodějovic, Eliášova štola v Úsilném nebo zbytky koněspřežní železnice na obou stranách česko-rakouské hranice. „Předkládáme výsledky mnohaletých archeologických výzkumů v trase dálnice D3 na Táborsku, Českobudějovicku a Českokrumlovsku a navazující S10 v Mühlviertelu,“ říká archeolog Jihočeského muzea a spoluautor výstavy Ondřej Chvojka.

Výstava provázená texty v českém a německém jazyce přibližuje také společnou historii příhraničních oblastí. Vznikla v rámci spolupráce s Mühlviertler Schlossmuseum Freistadt, svůj podíl vložily i další instituce: Archeologický ústav FF JU, Husitské muzeum v Táboře, Bundesdenkmalamt Abteilung für Archäologie Linz, Oberösterreichische Landesmuseum Linz, Geo-cz, Správa jeskyní ČR, ŘSD. Projekt spolufinancuje Evropská unie v rámci programu INTERREG V-A Rakousko – Česká republika, Fond malých projektů Rakousko – Česká republika. Malí návštěvníci si zde mohou aktivně vyzkoušet práci archeologa při výzkumu nebo složit 3D nádobu z keramických střepů.

(lho, tzm)
Foto archiv Jihočeského muzea


mda02


Přidej komentář