Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Co se děje Na Půdě Pod sněhem?

pod01
Ústředními postavami divadelní inscenace Pod sněhem jsou sestry Blanka (Nastália Drabiščáková, uprostřed), Olina (Teresa Branna, vlevo) a Kristýna (Daniela Šišková, vpravo)
28.01.2019 10:29 | Ladislav Lhota

Činoherní soubor Jihočeského divadla přichystal na úvod roku 2019 tři světové premiéry podle literárních předloh současných českých spisovatelů. První z nich, inscenaci Pod sněhem podle stejnojmenného románu Petry Soukupové, vidělo publikum poprvé ve Studiové scéně Na Půdě 18. ledna. Psychologická sonda do rodinných vztahů balancuje mezi dramatem a komedií. Přináší intimní zážitek z důvěrně známého prostředí, ve kterém si divák prostřednictvím aktérů snadno najde sám sebe. 

Č. BUDĚJOVICE – Petra Soukupová se řadí k nejúspěšnějším současným spisovatelům v tuzemsku. Je autorkou sedmi knih, několika povídek, scénáře filmu Na krátko. Jako scénáristka se podílela na sitcomu Comeback a seriálu Kosmo. Titul Pod Sněhem vydalo nakladatelství Host v roce 2015. „Dlouho jsme se trápili, jak těch téměř čtyři sta stránek převést do divadelního textu. Román je napsaný hodně věcně, střízlivě, ale s obrovským množstvím realistických životních detailů. Divadlo se trošku vymyká takovému přístupu. Nakonec David Košťák zvládl dramatizaci asi v páté verzi,“ vysvětluje režisérka Jana Kališová.    

Příběh se odvíjí jednu zimní sobotu. Tři sestry vyrážejí na cestu k rodičům na oslavu otcových narozenin. Nejstarší Blanka (Natália Drabiščáková) se dvěma dcerami (nejsou na jevišti), miminem a psem, prostřední Olina (Teresa Branna) se synem (není na jevišti) a tabletem, nejmladší Kristýna (Daniela Šišková) s kocovinou. Do auta nakládají nejen dárky (nezbyde místo pro velkou televizi), ale také svoje životní příběhy, vzpomínky na dětství, frustrace, vzájemné křivdy. Nedokážou potlačit myšlenky na manželovu častou nepřítomnost a kila, která po porodu nejdou dolů, na nedodělanou práci, ženatého a nespolehlivého milence. Navíc musí vyřešit defekt vozidla.

Divák dostane chuť na řízky 

Svůj příběh proloženě vypráví také Matka (Daniela Bambasová). Ani po příjezdu do rodičovského obydlí se nepřestanou sestry častovat výčitkami a invektivami. Přitom se dozví, že rodiče sice zasednou ke společnému obědu, ale už nežijí spolu. Šokující fakt vzbudí nové emoce. Do dialogů vstupuje Otec (Dušan Sitek) a Blančin manžel Libor (Tomáš Kobr). Na jevišti, stejně jako v románové předloze, nedojde k závažnému zvratu a v podstatě se ani neuzavře příběh. Aktéři však sytí diváka neutuchajícím proudem slov a myšlenek, který na scéně vytvořené Nikolou Tempírem skončí až zhasnutím světel a posledním tónem hudby (složil ji Daniel Šubrt).

Do představení v komorním Studiu Na Půdě se nevejde sedmimístné volvo – sesterská trojice si poradí s jízdou hereckými prostředky. O dětech a psu se pouze mluví, mimino nahrazuje panenka. „Uspořádali jsme konkurz, ale když pětiletý chlapeček prohlásil „to se mi nelíbí, tohle dělat nebudu,“ zvolili jsme jinou cestu,“ přiznává Jana Kališová. Zato slavnostní tabuli nešidí žádné atrapy. Herci se ládují skutečnými řízky, jejichž vůně se line do hlediště, kde si leckdo vzpomene na cimrmanovské „Já bych si s dovolením také vzal“, naporcují si dort a možná i trochu ušmudlají kostýmy od Vladimíry Fominové. Inscenace neunavuje zbytečným sentimentem, obsahuje humor, krutost i něhu.

Nejbližší reprízy jsou na programu 8., 9., 11. a 14. února, 16. a 18. března.

Ladislav Lhota
Foto Alexandr Hudeček


pod02
pod03
pod04
pod05
pod06


Přidej komentář