Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Da Vinci přežil slavnostní premiéru a získal čtvrt miliardy

ldv01
Renesanční malíř Leonardo Da Vinci, obr postavou i genialitou, nese na svých bedrech dvouhodinovou komedii před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově, kterou s činoherním souborem Jihočeského divadla (v hlavní roli Pavel Oubram) nastudoval režisér a scénárista Petr Zelenka
09.07.2021 10:09 | Ladislav Lhota

Komedie o nenadálém přesunu dvou našich současníků do 15. století a jejich klopotném angažmá v blízkosti geniálního Leonarda da Vinci se stala druhou činoherní novinkou letní sezony před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. V den slavnostní premiéry 8. července přežil divadelní Da Vinci bouřkovou a větrnou smršť (krátce před zahájením představení ustal déšť), která se prohnala republikou, a skutečný da Vinci získal v přepočtu čtvrt miliardy korun za kresbu medvědí hlavy olůvkem na papíře (7 x 7 centimetrů) vydraženou v londýnské síni Christie's.

Č. KRUMLOV – Renesanční malíř Leonardo da Vinci vynikal v mnoha oborech – jako ilustrátor, sochař, architekt, básník, hudební skladatel, hráč na nástroje, astronom, filozof, polyhistor, matematik, fyzik, fyziolog, botanik, zoolog, chemik, anatom, stavební inženýr, vynálezce, vědec, diplomat. Zachovalo se pouhých sedmnáct jeho výtvarných děl, svojí hodnotou se však drží celá staletí v absolutní špičce (Mona Lisa, Poslední večeře, Dáma s hranostajem ad.). Slavné mistrovy obrazy a s nimi nejeden vynález použil režisér Petr Zelenka coby nosné pilíře dvouhodinové inscenace, při níž se padesátkrát otočí hlediště a vedle hereckého ansámblu se zapojí skupina akrobatů i živý kůň.

V Jihočeském divadle již zdomácnělý Petr Zelenka napsal hru společně s dramaturgyní Olgou Šubrtovou. „Přilákala mne šance pracovat s historickou osobností a předložit ji divákům trochu v jiném světle, než bývá zvykem,“ prozradil scénárista a režisér, jenž neváhal k odlehčení tématu využít Vinciho homosexuální sklony. Renesanční obr (v přeneseném významu, ale i fyzickými parametry) v podání Pavla Oubrama sestupuje ze staletími vytvořeného piedestalu a stane se člověkem z masa a kostí mezi svými pomocníky Zoroastrem (Tomáš Kobr) a Salaiem (Pepa Honzík), na dvoře svého mecenáše Lodovica Sforzy (Ondřej Veselý) i před vlivným převorem (Jan Dvořák).   

Divadelní Leonardo zcela automaticky přibírá do party italského historika umění Silvia (hostující Martin Pechlát) a jeho manželku, zubní lékařku Claudii (Dana Verzichová / Věra Hlaváčková), kteří se působením zpackané Zoroastrovy magie při tavbě zlata náhle přesunou z 21. do 15. století a pohledem středověkého osazenstva disponují obdivuhodnými znalostmi a dovednostmi. Divák se nenudí ani vteřinu při sledování vtipné zápletky, jednotlivých gagů i slovních výstřelků („Pozor, hovno!“), které doplňuje akrobatická a kejklířská show s velkoplošnou projekcí. Dále účinkují Eliška Brumovská, Daniela Šišková, Dan Kranich, Tomáš Drápela, Teresa Schelová, Daniela Bambasová či Jiří Untermüller.  

Představení Da Vinci se hraje od 4. do 31. července, denně od 21.30 hodin.

Ladislav Lhota
Foto Hynek Glos


ldv02
ldv03
ldv04
ldv05
ldv06


Přidej komentář