Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Dana Sahánková vizuálně tvaruje stavy přesahující člověka

sad01
První výstava roku 2022 v Domě umění na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích představuje kresebnou tvorbu pražské rodačky Dany Sahánkové, která je představitelkou umělecké generace narozené v deváté dekádě 20. století
04.01.2022 15:41 | Ladislav Lhota

Galerie současného umění a architektury – Dům umění města České Budějovice otevírá podvečerní vernisáží ve čtvrtek 6. ledna první výstavu roku 2022, v níž pod názvem V zastavení růst představuje kresebnou tvorbu pražské rodačky Dany Sahánkové (1984), absolventky AVU a Fakulty architektury ČVUT. Práce této autorky se řadí ke zcela nepřehlédnutelným vizuálním projevům generace narozené v deváté dekádě 20. století.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Dana Sahánková reprezentuje polohu citlivosti k tématu vnitřních proměn lidského vědomí v závislosti na postupu času i neustálé hledání nových výrazových postupů v rámci tradiční kresby. Inscenuje jakési návraty, skrze něž vyjevuje skryté zákonitosti smyslového vnímání v závislosti na hloubce a intenzitě vnitřního prožitku. Vizuálně tvaruje stavy přesahující člověka ve všech směrech. „Často jsou zkušenostně otevřenou situací, čemuž odpovídá otevřenost kreseb dosahovaná uplatňováním průhledů do jiné dimenze za první relativně přehledný plán obrazu. Jako kdyby děje měly několik úrovní a mohli jsme nahlédnout jen fragment unikajícího celku,“ říká kurátor Petr Vaňous.

Název výstavy odkazuje na Jungovo pojetí vertikálního pohybu sebeuvědomění, jež se probouzí v zastavení a projevuje jako velké pochybnosti. V Červené knize zmiňuje Jung příklad stromu, který roste vertikálně. Saje živiny z temných kořenů, ale roste ke světlu. Nelze zavrhnout či vytěsnit ze života temnotu kořenů, kterou překrývá každodenní shon, neboť je jeho nedílnou součástí. Je nutné ji v koncentraci zklidnění pochopit jako polarizační moment. „Jedině sebevědomá bytost je schopná zpomalit nebo zastavit chaos a vytěžit z něho krásu úzkostné zkušenosti, bez níž zůstává život pouze dvourozměrnou epizodou, samolepkou na povrchu skutečnosti,“ dodává kurátor.

(lho, pev)
Foto archiv Galerie současného umění a architektury


sad02
sad03


Přidej komentář