Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Den architektury otevře biskupství i starý pivovar

260922dac01
Dvanáctý ročník festivalu Den architektury na mnoha místech v Česku i na Slovensku se lidem ukážou běžně nepřístupné architektonické skvosty i zapomenuté stavby nebo objekty, které ožily díky záslužným rekonstrukcím. Zájemci mohou vyrazit pěšky i na bicyklech, očekávat je budou odborní průvodci z řad architektů či historiků
26.09.2022 14:00 | Ladislav Lhota

Spolek Kruh ve spolupráci s lokálními organizacemi a iniciativami přichystal na dobu od 30. září do 6. října 12. ročník Dne architektury, nejrozsáhlejší festival o architektuře pokrývající území České republiky a Slovenska (bohužel, na hraničních přechodech mezi oběma sousedy se poslední týden v září obnovily kontroly kvůli ilegálním běžencům). Akci uvítají také České Budějovice, Tábor, Písek, Český Krumlov, Strakonice, Vimperk, Volyně nebo Týn nad Vltavou.

PRAHA / JIŽNÍ ČECHY – Letošní festivalový program se zaměří na řadu měst (hlavním dějištěm bude Praha) a obcí ve všech koutech bývalého Československa. Nabídne na tři stovky bezplatných exkurzí do běžně nepřístupných budov, komentované procházky, cyklovyjížďky, přednášky, dílny, akce pro děti. Představí se architektonické skvosty i zapomenuté stavby, současná a moderní architektura, také domy, které znovu ožily díky rekonstrukcím, dílo Josipa Plečnika i jeho následovníků, realizace přední české architektky Aleny Šrámkové či stavby šetrné k životnímu prostředí a městská zeleň. V některých případech bude k účasti nutná rezervace.

Aktuálním ročníkem jako nit bude procházet podtitul Nebourej, transformuj, který obsahuje výzvu k tomu, aby se neškrtala historie. Díky tomu se lidé v jihočeské metropoli podívají do areálu biskupství a opravené katedrály Sv. Mikuláše – provedou je autoři nedávno skončených rekonstrukcí Marek Štěpán a Jaromír Kročák. Korzo ulicemi Tábora od kašny na Žižkově náměstí dostane na povel publicista Jiří Peňás. Beseda v písecké Sladovně s titulem Bazén není vše naváže volně na vernisáž venkovní instalace prezentující stavby z letošního kola České ceny za architekturu. Procházku s názvem Horní Brána různorodá povedou Tereza Štěpánová a Filip Herman v Českém Krumlově.

Téma rekonstrukcí se promítne do programu v Týně nad Vltavou, kde se uskuteční přednáška o dvou mostech, které by se v dohledné době měly rekonstruovat. Jeden pochází z konce devatenáctého století, druhý z roku 1968. U soutoku Otavy s Volyňkou v centru Strakonic dojde na prohlídku vysokopodlažního hotelu Bavor otevřeného v roce 1991 – předčasně dosloužil a chátrá. Co s ním bude dál? Architekti Karel Harazim, René Dlesk a historik Ladislav Čepička představí ve Vimperku staré i nové tváře hlavní městské třídy 1. máje, její vizuální kulturu. Architekt Lukáš Velíšek s dalšími odborníky ukážou Měšťanský pivovar ve Volyni založený roku 1812.

Den architektury je napojený na Světový den architektury. Paralelně se koná 10. ročník sesterského festivalu Film a architektura.  

(lho)
Foto www.denarchitektury.cz


260922dac02
260922dac03
260922dac04
260922dac05


Přidej komentář