Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Den válečných veteránů se bude připomínat u památníků

raf01
Pomník Obětem 2. světové války - letcům RAF (Royal Air Force) stojí na travnaté ploše před hlavní poštou na Senovážném náměstí v Českých Budějovicích od roku 2015. Připomíná zdejší příslušníky RAF Františka Marka, Václava Štětku, Jaroslava Jelínka, Josefa Šimandla
07.11.2020 12:39 | Ladislav Lhota

Na palubě vlakového vozu v Le Francport u města Compiegne v severní Francii došlo 11. listopadu 1918 k podepsání příměří mezi státy Dohody a Německou říší, čímž skončily boje na západní frontě a v podstatě utichla 1. světová válka (definitivní mír a faktickou kapitulaci Německa potvrdila Versailleská smlouva o šest měsíců později). Celý svět si 11. listopadu připomíná Den válečných veteránů neboli Den vzpomínek. Od roku 2001 se připojila i Česká republika.

Č. BUDĚJOVICE – Významný den, jehož symbolem se stal květ vlčího máku, připomíná vojenské oběti v obou světových konfliktech 20. století. V katastru jihočeské metropole se aktuálně nachází třináct pomníků upozorňujících na tragická období 1. a 2. světové války (1914 až 1918 resp. 1939 až 1945). Nejmladším z nich a zřejmě i nejvíc viditelným díky poloze na Senovážném náměstí je pomník Obětem 2. světové války – letcům RAF od Erika Hiekeho odhalený v roce 2015. Zástupci města budou i letos 11. listopadu uctívat Den válečných veteránů kladením věnců k českobudějovickým památníkům.

(lho, rek)
Foto archiv Statutárního města Č. Budějovice

Pomníky 1. a 2. světové války v Č. Budějovicích:

Pomník ve Čtyřech Dvorech
Pomník v Rožnově, náměstí Bratří Čapků
Židovský hřbitov
Hřbitov Sv. Otýlie – pomník obětem I. světové války
Pomník v Suchém Vrbném
Pomník v Novém Vrátě
Pomník v Mladém
Památník letcům R.A.F., Senovážné náměstí
Pomník v Nových Hodějovicích
Pomník v Kněžských Dvorech
Pomník v Českém Vrbném
Židovský pomník
Zborovský pomník


raf02
raf03
raf04


Přidej komentář