Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Depo Dopravního podniku rozezněl jazz

uko01
Generální hudební ředitel Mario De Rose diriguje orchestr opery Jihočeského divadla při Utajeném koncertu č. 2
15.02.2016 13:18 | Ladislav Lhota

Druhý z Utajených koncertů, které Jihočeské divadlo připravilo pro letošní sezonu jako setkání s hudbou na netradičních místech, se v pátek 12. února setkal s velkým úspěchem. Více než pět stovek diváků ocenilo zážitek z provedení dvou nejznámějších skladeb George Gershwina a tleskalo vestoje orchestru opery Jihočeského divadla.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Obecenstvem vřele přijatý Utajený koncert č. 1, který byl sestavený ze skladeb Ludwiga van Beethovena a uskutečnil se na základně Letecké záchranné služby Jihočeského kraje loni v prosinci, našel pokračování  ve večeru symfonického jazzu. V pátek 12. února si posluchači naživo vychutnali dílo amerického skladatele George Gershwina.

Gershwin (1898 – 1937) pocházel z rodiny rusko-židovských přistěhovalců. Patřil k nejnadanějším a nejúspěšnějším hudebním skladatelům dvacátých a třicátých let minulého století. Reprezentoval originální syntézu dobové populární hudby se soudobými kompozičními tendencemi především na poli symfonické tvorby. Syntézu, jejíž charakter nesl výraznou pečeť doby a prostředí, ve kterém vznikala.

Skladby Rapsodie v modrém a Američan v Paříži provedl orchestr opery Jihočeského divadla pod taktovkou generálního hudebního ředitele Maria De Rose. Klavírní sólo v první části patřilo Aleši Vítkovi. Devět autobusů odvezlo diváky k utajenému cíli, kterým tentokrát bylo depo opravny autobusů Dopravního podniku města České Budějovice. Cesta za jazzovým opojením trvala necelých deset minut, během nichž cestující tipovali adresu konečné zastávky.

Ze správných tipů vylosovali ředitelé Slavoj Dolejš (Dopravní podnik) a Lukáš Průdek (Jihočeské divadlo) výherce měsíční volné jízdenky a volných vstupenek do Jihočeského divadla. „Utajené koncerty jsou kombinací klasické hudby a zábavy. Konají se v místech, která obvykle nejsou přístupná veřejnosti. Mile nás potěšilo, že někteří diváci reagovali na výzvy a zúčastnili se koncertu ve stylovém oblečení,“ uvedl Lukáš Průdek. Po návratu k divadlu čekala návštěvníky koncertu taneční swingová afterparty v Café Klubu Slavie. Příští Utajený koncert se chystá na začátek sezony 2016 – 17.  

(tzd, lho)
Foto Jihočeské divadlo

 Přidej komentář