Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Divadelní festival nabídne čerstvé menu i jednu derniéru

son01
Titulní roli v erotické komedii Muž sedmi sester ztvárňuje Ondřej Veselý. Stá repríza v rámci festivalu Sonda bude zároveň derniérou
18.03.2018 11:49 | Ladislav Lhota

Vedení první jihočeské scény přichystalo novinku v podobě festivalu Sonda aneb To nejlepší z vašeho divadla. V týdnu od 30. dubna do 6. května čeká na diváky výběr nejlepších inscenací ze sezony 2017 – 18, který vzešel z produkce všech čtyř souborů. Festivalový program obsahuje devět představení, navíc jako předkrm nabídne činohra jubilejní stou reprízu a zároveň derniéru erotické komedie Muž sedmi sester (premiéra byla 6. 5. 2005). Celou přehlídku zakončí udílení cen Jihočeské Thálie. 

Č. BUDĚJOVICE – Ve výběru sestaveném z různých divadelních forem si najdou inscenaci podle svého vkusu všechny divácké kategorie od předškoláků po seniory. Program obsahuje činohru, operu, pohybové divadlo (balet), loutková představení nebo imaginárium pod širým nebem. V dramaturgické skladbě festivalu nebude chybět ochutnávka z Ateliéru 3D. „Protože vždy musí odejít něco starého, aby vznikl prostor pro to nové, zahájíme naši přehlídku derniérou úspěšné inscenace Muž sedmi sester,“ oznamuje tisková zpráva JD.

V sestavě festivalových inscenací se objeví také poslední premiéra aktuální sezony, hudební divadlo Don G. „Vytipovali jsme několik titulů z nového repertoáru a chceme dát příležitost divákům, kteří nestihli navštívit představení v průběhu sezony. Mohou je vidět v jednom týdnu ještě předtím, než se přesunou soubory před točnu do Českého Krumlova. Věřím, že se nám do budoucna podaří festival rozšířit o repertoár hostujících divadel,“ vyjadřuje naději ředitel JD Lukáš Průdek.

Vstupenky na Sondu jsou v prodeji od začátku března a lze je zakoupit samostatně. Velcí milovníci divadla si však mohou dopřát celotýdenní festivalový maraton a vychutnat si pořádnou jízdu, kterou završí slavnostní večer s předáváním cen Jihočeské Thálie. Majitelé pěti různých vstupenek z festivalového výběru  dostanou „volňásek“ na představení s názvem Sólo (Best of z pantomimické tvorby Radima Vizváryho), které se koná v historické budově JD 16. května.   

(lho, tzd)
Foto archiv Jihočeského divadla

Program 1. ročníku divadelního festivalu Sonda:   

30. 4. Muž sedmi sester 19:00 / Jihočeské divadlo
Svést 7 sester během 7 dnů a získat tak bezmezný obdiv kamarádů? Pro opravdového muže není nic nemožné! 100. repríza je zároveň DERNIÉROU divácky oblíbené erotické grotesky. 

1. 5. Bruncvík aneb Jak lev do znaku přišel 10:00 / Malé divadlo
Proč dostal do znaku rytíř Bruncvík právě lva? Uvidíte v dobrodružné legendě o odvaze. Nebojte se přijít!

1. 5. Lajka vzhůru letí 18:30 / Malé divadlo
Psí vesmírná odysea o fence, která byla prvním živým tvorem na oběžné dráze naší planety.

2. 5. Živý obraz 19:00 / Jihočeské divadlo
Nasadit si do domu cizího člověka je vždycky trochu risk. I když jde jen o mladou uklízečku, na první pohled naprosto neškodnou. Tragikomedie v režii Petra Zelenky.

3. 5. Letní vosy nás štípou už i v listopadu 19:30 / Studiová scéna Na Půdě
Kdo lže? Je Sára nevěrná nebo Donald duševně vyšinutý? Věřit manželce, nebo kamarádovi? Příčina stále ostřejšího konfliktu ale leží úplně jinde…

3. 5. Jenom tři mušketýři 20:00 / Rajská zahrada dominikánského kláštera, Piaristické náměstí
Příběh starší než vaše babička. Divadlo lepší než dovolená v Provence. Letní plenérové imaginárium pro tři herce a kapelu hrajeme pod hvězdami.

4. 5. Don G 19:00 / Jihočeské divadlo
Nový formát hudebního divadla zkombinuje v jediné inscenaci Mozartovu a Gazzanigovu hudbu s Moliérovými texty. PREMIÉRA hudební komedie.

5. 5. Interaktivní prohlídka 15:00 / Jihočeské divadlo
Jedinečná příležitostí k prozkoumání labyrintu divadelních chodeb, zkušeben, sálů, dostat se do zákulisí, vidět zázemí, kde se divadlo rodí... 


5. 5. Klíče odnikud 19:00 / Divadelní sál DK Metropol
Celovečerní taneční divadlo Petra Zusky se opírá o ostrý kontrast mezi dvěma velice rozdílnými hudebními díly - Dvořákovým Requiem a Janáčkovým cyklem Po zarostlém chodníčku.

6. 5. Divadelní dílna Radovanovy radovánky 16:00 / Studiová scéna Na Půdě
Dílna pro nejmenší inspirovaná příběhy a postavami z knihy Zdeňka Svěráka Radovanovy radovánky. Pro děti ve věku 4 – 7 let.

6. 5. Jihočeská Thálie 19:00 / Jihočeské divadlo
Jak hlasovali diváci Jihočeského divadla v anketě o nejlepší ženský a mužský jevištní výkon? Která z inscenací loňského roku byla tou nejúspěšnější? Slavnostní večer s vyhlášením cen.Přidej komentář