Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Divadelníci rozsvítí demokracii a pozvou na Dobrou noc

ovn01
Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích se také letošní třetí listopadovou sobotu chystá připojit zajímavým programem k evropskému projektu Noci divadel a pozve příchozí na Dobré odpoledne, Dobrý podvečer a Dobrou noc
12.11.2021 12:21 | Ladislav Lhota

Od historické budovy Jihočeského divadla v Českých Budějovicích také letos 17. listopadu zahájí svoji cestu pokojný průvod směřující k radnici na náměstí Přemysla Otakara II. Akci s titulem Rozsviťme demokracii završí účastníky pochodu rozžaté svíčky tvořící nápis Demokracie a státní hymna přednesená ze střechy radnice malou dechovou sekcí orchestru opery Jihočeského divadla. V sobotu 20. listopadu se zdejší divadelníci připojí k celoevropské Noci divadel a pozvou kulturní veřejnost na Dobré odpoledne, Dobrý podvečer a Dobrou noc.

Č. BUDĚJOVICE – Kontinentální projekt European Theatre Night prezentuje divadlo v mnoha zemích tvořivým a netradičním způsobem vždy třetí listopadovou sobotu od roku 2008. Česká republika se připojila v roce 2013. Letošní divadelní oslavu po celé zemi, v jihočeské metropoli jakbysmet, bude provázet podtitul Čerstvý vzduch. První ze třech částí programu se tudíž uskuteční v prostoru kolem historické budovy Jihočeského divadla. Dobré odpoledne od 15 do 18 hodin rozpohybují členové baletu, Malého divadla, opery i činohry. Celý uvedený čas si nadmíru užijí čtenáři, kteří v rámci Knihobraní poberou, co unesou knih v průchodu do Divadelní kavárny.

Členové Malého divadla přistaví k mostu u Malše svůj Džubox plný živě hraných písniček z jejich inscenací. Činoherci se celkem šestkrát na střídačku ukážou v okně letitého divadelního objektu a využijí svůj Divadelní orloj k přednesu světově proslulých monologů – zůstane na erudici, možná i fantazii přihlížejících, aby správně určili, která známá postava k nim promlouvá. Při bezchybném vyplnění hrací karty mohou dokonce vyhrát osobní setkání s oblíbeným hercem. Nebudou chybět bloky baletních improvizací a operní bloky – mozartovský (árie z Cosi fan tutte a Dona Giovanniho) nebo z českých děl od Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka.

Dobrý podvečer od šesti do půl osmé, nejvýš do osmi hodin obsáhne tři plus tři půlhodinové až hodinové prohlídky hlavní divadelní budovy a Malého divadla v Hradební ulici (kapacita maximálně patnáct osob, vstupné šedesát korun, rezervace od 8. listopadu), role průvodců se ujmou František Řihout a Monika Němečková. Dobrou noc odstartuje v 19.30 představení sci-fi muzikálu Nesmír ve studiové scéně Na Půdě a stejný prostor bude hostit od desáté hodiny Koncert ve tmě – harfový recitál Veroniky Vlnové. Mimořádný zážitek bude posílený propůjčením masky na spaní ke každé vstupence při vstupu do sálu. Nasazení masky vyvolá iluzi, že člověk je sám a může zcela soukromně zachycovat tóny.

(lho, tzd)
Foto archiv Jihočeského divadlaPřidej komentář