Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Divadlo U Kapličky přivítá folkové Večery S

haug01
Sedmnáctiletá písňová naděje Jessica Haug dostane prostor při zahajovacím koncertu z cyklu Večery S
11.01.2017 15:40 | Ladislav Lhota

Mladým talentům, skupinám a písničkářům z jižních Čech se otevírá první ročník hudební série nazvané Večery S, jehož domovskou scénou bude Divadlo U Kapličky v jihočeské metropoli. Šňůru osmi koncertů plánovaných na rok 2017 odstartuje v pátek 20. ledna svým vystoupením patron celého cyklu Pavel Žalman Lohonka, k němuž se připojí písničková naděje Jessica Haug a kapela Shivers (irsko-keltská hudba).

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Duchovním otcem projektu je Jaroslav Hnízdil, kapelník art folkové skupiny Spolektiv, která se před nedávnem vrátila na pódia po osmnáctileté pauze. „Jedním z našich hlavních záměrů je zvát talentované muzikanty a skupiny, jimž zatím chybí širší možnosti se prezentovat a hrát. Na nově vytvořenou scénu mohou přicházet s tím nejlepším, co umí, a poznávat tady sami sebe v poloze profesionálů majících před sebou stohlavé publikum,“ říká frontmen Spolektivu.

Patronem prvního zkušebního ročníku Večerů S se stal jeden z bardů tuzemské folkové scény Pavel Žalman Lohonka. Vzal na sebe roli průvodce zahajovacího koncertu a uvede ho mimořádným sólovým vystoupením. „Mladou folkovou krev podporuji odjakživa. Pomáhat mám nějak zakódované ve svém srdci. Je třeba, aby to za nás vzala mladá generace, až tu nebudeme. Přeji si, aby se pořád hrála folková muzika a nepřeválcovali nás rockeři a popíci,“ přiznává Žalman.

Zahrají na bombard i bozouky

Každý z osmi letošních večerů představí dva nebo spíše tři hudební subjekty. Při lednové premiéře doplní Žalmana sedmnáctiletá studentka biskupského gymnázia Jessica Haug, kterou inspirují jako vzory Zuzana Navarová, Bára Hrzánová, Karel Plíhal nebo punková kapela Pixies. Zahrají  také Shivers, jejichž hudba se přizpůsobuje nejen společné či příbuzné nátuře, ale i nástrojům (irský buben bodhran, španělský buben cajon, irská flétna, bombard, bozouky).

V Divadle U Kapličky, jehož hlediště má kapacitu 150 (s přifouknutím 180) diváků, se Večery S chystají vždy na třetí pátek v měsíci. Organizátoři zohledňují všeobecně nižší zájem o kulturní podniky v letním období a rozvrhli koncerty na leden, únor, březen, duben, potom září, říjen, listopad a prosinec. V pátek 17. února se představí písničkář Dante (Zdeněk Zajíček) a skupina Spolektiv, která po dvaadvaceti létech pokřtí reedici debutového alba …a ticho v sobě.          

Vydaří se předprodej?

Muzikanti ze Spolektivu a kapely Bonsai č. 3, kteří stojí za celou koncertní šňůrou, se chystají oslovit hudební objevy a naděje, k nimž patří Nahy & Bagr, Standa Kahuda, Spadané listí, Láďa Latka, Seeking Honzon, Ve-dvou, Kristina Nidlová, Jan tak tak, Kabaret Kajbar, Lakomá Barka, Akustic@, Honza Janda, Rybníkáři, The Greens, Oni, duo Drc, Naked Professors, Epydemye a další.

Večery S vznikají také s posláním vytvořit příjemnou akci pro široké publikum všech věkových kategorií. „Snažíme se naplnit představu, že to budou večírky s koncertem. Zajistíme nabídku nápojů a gastronomie. Divák si v baru najde, co potřebuje, a odnese si to do sálu, kde bude buď stolová úprava nebo židle v řadách, pokud se hodně vydaří předprodej,“ upřesňuje Jaroslav Hnízdil. Ceny vstupenek v předprodeji (Studio Oriflame, Chelčického 16) budou 150, na místě 170 korun.

Ladislav Lhota
Foto z archivu Jessicy Haug 
Přidej komentář