Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Diváky na staré faře potěší patero loutkových pohádek

020622kop02
Kolotoč pohádek v podání Divadla Já to jsem osloví publikum od tří let. Hrají Víťa Marčík mladší a Eva Marčíková mladší. Kolotoč obsahuje dvě klasické lidové pohádky O Jeníčkovi a Mařence resp. O velké řepě, třetí na přání, nejspíš O kohoutkovi a slepičce
02.06.2022 13:40 | Ladislav Lhota

Kulturní a informační centrum v Trhových Svinech připravilo na letní období miniseriál patera pohádkových představení, která se uskuteční v areálu staré fary v Husově ulici od 16. června do 17. srpna. Jednotlivé kusy přiblíží odkaz českého loutkového divadla, zároveň vybídnou děti, ale i dospělé publikum k přemýšlení o životě, jeho pomíjivosti a rychlosti, kterou lidé zbytečně stupňují. Ukáže se Divadlo potulného čajovníka, Teátr Pavla Šmída a Víťa Marčík ml.

TRHOVÉ SVINY – Potulný čajovník Jakub Vavřina na zahájení minifestivalu přiveze pohádku O třech motýlkách s podtitulem Psychodrama z louky u lesa o narozeninové párty a nepovedené pitvě. V podstatě jde o Červenou Karkulku zachycenou pohledem švarného lesníka. „Všichni známe nosný příběh. Mění se perspektiva. Do představení zapojíme děti i dospělé,“ slibuje Vavřina, jehož následující kus Kašpárek a starosta odkazuje na tradiční pohádky Matěje Kopeckého. Loutkový Kašpárek bojuje na straně dobra. Vyzraje na sebestředného starostu, kterému jde pouze o vlastní prospěch. A možná dokonce sám obsadí nejvyšší městské křeslo.

Dvě rodinná pohádková vystoupení v Trhových Svinech plánuje Pavel Šmíd se svým Teátrem. „Pohádku z budíku jsem sehrál i v domově důchodců a lidi se bavili,“ popisuje hlavní protagonista. S odstupem jednoho měsíce se vrátí s Větrnou pohádkou. „Každá z pohádek zpracovává nějaké důležité téma. Budík je hlavně o čase. Nikdy nevíme, jak dlouho budeme procházet tímto světem. Větrná pohádka pojednává spíše o hledání smyslu života,“ konstatuje. Kolotoč pohádek roztočí Víťa Marčík mladší. „Pojďme se vrátit k pouličnímu divadlu a starým kolotočům. Živá hudba je samozřejmostí,“ slibuje pokračovatel rodu jihočeských loutkářů.

(lho, leb)
Foto archiv Divadla Já to jsem (Víťa Marčík ml.)

Program:

16. června: O třech motýlkách (Divadlo potulného čajovníka)
7. července: Kašpárek a starosta (Divadlo potulného čajovníka)
21. července: Pohádky z Budíku (Teátr Pavla Šmída)
3. srpna: Kolotoč pohádek (Víťa Marčík ml.)
17. srpna: Větrná pohádka (Teátr Pavla Šmída)Přidej komentář