Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Dny evropského dědictví otevřou mnohá tajemná zákoutí

060922ded01
V rámci Dnů evropského dědictví od 9. do 18. září se v jihočeském regionu otevřou zvídavým návštěvníkům mnohá tajemná zákoutí, jindy uzavřená na dva západy. Naskytne se také přístup do historických sklepení a vůbec poprvé do podzemních prostor pod věží Lázeňkou na Státním hradu a zámku Jindřichův Hradec
06.09.2022 11:35 | Ladislav Lhota

Letošní Dny evropského dědictví (European Heritage Days) se konají od 9. do 18. září. Připojí se k nim jihočeská města, která otevřou zájemcům řadu pamětihodností ne vždy běžně přístupných. Speciální program čeká návštěvníky mnoha objektů ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) o druhém a třetím víkendu v září. Velmi živo bude v krajské metropoli nebo historickém jádru Českého Krumlova s ochrannou známkou UNESCO, nepřijdou zkrátka ani návštěvníci nejznámějších hradů a zámků.

JIŽNÍ ČECHY – Českokrumlovské Museum Fotoateliér Seidel již v pátek 9. září pozve děti k vlastnoruční výrobě šumavských dřevěných hraček. Dílnu povede řezbář Jiří Drhovský, současně se budou promítat dobové fotografie. V sobotu 10. září otevře brány Kvítkův Dvůr, kde si lidé prohlédnou kabinet kněžny Marie Terezie. „Je to jeden z nejkrásnějších barokních sálů v Českém Krumlově s freskovou výzdobou malíře Františka Jakuba Prokyše. Varhanní tóny zároveň odhalí skvělou akustiku,“ říká manažer kultury Filip Putschögl. Prokyšovým a Gotickým sálem sídlícími v Prelatuře provede ředitel městské knihovny Martin Nechvíle.

Nevšední zážitek nabídne také správce zámeckých zahrad Jiří Olšan, který návštěvníky provede pěti stoletími Pivovarské zahrady. S proměnami fasád domů od středověku do 20. století seznámí krumlovský památkář Jiří Bloch, na procházku městem za renesančními památkami se mohou zájemci vypravit s Martinem Jakabem. Na sobotu 17. září je připravený odbornější program s celodenním seminářem Tradiční nátěry na historických objektech v Českém Krumlově. Na přednáškách v Gotickém sále Prelatury vystoupí kastelán krumlovského zámku Pavel Slavko, restaurátoři Miloš Solař, Karel Hrubeš, Jiří Haniš a další osobnosti.

Rožmberkové nebyli jen vladaři

České Budějovice se prostřednictvím odboru památkové péče a agentury Kultur-Kontakt připojí ke Dnům evropského dědictví s akcentem na století valčíku. Zajímavý program může veřejnost ocenit v sobotu 17. září. Bezplatné vstupenky jsou k dostání na cbsystem.cz. Na některé akce je však nutná rezervace. „Novinkou letošního ročníku je například komentovaná prohlídka výstavy Zvuk času v Jihočeském muzeu, prohlídka města s výkladem na téma velikých povodní s Tomášem Hobizalem i zpřístupnění kulturních památek – Muzea koněspřežky v Mánesově ulici a kostela Obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí,“ informuje náměstek primátora Tomáš Bouzek. Programové brožurky jsou k dispozici v turistickém informačním centru na radnici.

Na jihočeských památkách ve správě NPÚ budou o druhém a třetím víkendu v září připravené speciální prohlídky a otevřou se prostory, které jsou jindy nepřístupné. Zapojí se zámky Český Krumlov, Dačice, Jindřichův Hradec, Hluboká a Třeboň, hrady Landštejn a Nové Hrady a klášter Zlatá Koruna. V Českém Krumlově bude 10. a 11. září volný vstup do zámecké Mincovny na výstavu o šlechtických slavnostech. Prohlídky zámku Třeboň se v sobotu 10. resp. 17. 9. zaměří na příslušníky rožmberského rodu. Představí je nejen jako vladaře jihočeského dominia, ale také jako lidi s běžnými city, starostmi a povinnostmi. Začínají v 11, 13:30 a 15 hodin, nejsou vhodné pro děti.

Po oba víkendy budou k vidění vzácné stavební fragmenty z 13. až 18. století v lapidáriu kláštera Zlatá Koruna. Nacházejí se ve sklepení bývalé ledárny. „Během obnovy areálu v první polovině 20. století nalezli naši předchůdci řadu stavebních prvků a postupně vznikla rozsáhlá sbírka, která ilustruje vývoj kamenického řemesla od středověku do konce 18. století. V expozici uvidíte fragmenty klenebních žeber, příklady prostorných náhrobních kamenů, mezníků, řadu architektonických zdobných prvků, ale i kamenná závaží hodin,“ přibližuje správkyně kláštera Lenka Tondlová. Lapidárium bude zdarma otevřené od 9 do 15:30 hodin.

Vzhůru na věž, hurá do sklepa

Příchozí do Nových Hradů výjimečně vystoupají do hradní věže, která nabízí neotřelý výhled na město, východní část Novohradských hor a do lesů Třeboňské pánve směrem k Borovanům. „Hradní věž je druhou nejvyšší ve městě po věži kostela Sv. Petra a Pavla, která je nepřístupná,“ prozrazuje kastelán Jan Smolík. Do současné výšky dvaceti metrů byla věž postavená v 18. století, z nádvoří vede nahoru dvaaosmdesát schodů. Jako bonus budou otevřené hospodářské sklepy. Věž i sklepy budou přístupné po celý týden od 10. do 18. září. Na hradě Landštejn se uskuteční v termínech 10. a 11. a 17. a 18. 9. tematické komentované prohlídky areálu, který je běžně bez průvodce.

Na zámku Dačice budou po oba víkendy zpřístupněné sklepy. „Komentovaná prohlídka se zaměří na podzemní prostory, ve kterých mohou návštěvníci zhlédnout technické zázemí celého zámku, například kotel ústředního topení z roku 1909,“ přibližuje kastelánka Kristýna Dvořáková. V sobotu 17. září od 9 do 15 hodin nabídne správce volnou prohlídku historické vodárny zámku Hluboká, která leží na vltavském břehu v hlubockém Podskalí. O principu fungování Francisových turbín z roku 1907, které na zámecký ostroh přivádějí vodu do kašen, a jejich opravě pohovoří specialista na obnovu vodních systémů a technologií Zdeněk Vaindl.

Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec na soutoku řeky Nežárky a Hamerského potoka je třetím největším zámeckým komplexem v České republice po Pražském Hradu a Státním hradu a zámku Český Krumlov. V rámci Dnů evropského dědictví budou v Jindřichově Hradci 17. a 18. září otevřená sklepení a prostor goticko-renesanční budovy Španělského křídla. „Prohlídky tentokrát ukážou vedle podzemí a reprezentativních sálů dosud tajemně ukrývané prostory pod věží Lázeňkou, skryté místnosti, spojovací chodby a schodiště, která jistě zamotají hlavu i návštěvníkům s dobrým orientačním smyslem,“ usmívá se kastelán Jan Mikeš. Prohlídky startují v 11, 13:30 a 15 hodin.

(lho, tzp)
Foto archiv NPÚ



Přidej komentář