Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Dny evropského dědictví zavítají na hrady a zámky

050923mhh01
Návštěvníci zámku Jindřichův Hradec si v rámci Dnů evropského dědictví prohlédnou jindy nepřístupné interiéry Španělského křídla včetně zelené světnice a soukromé kaple Jindřicha IV. z Hradce. Nahlédnou také do podzemí
05.09.2023 11:59 | Ladislav Lhota

Dny evropského dědictví (European Heritage Days – EHD) 2023 zavedou návštěvníky také na státní památky v Jihočeském kraji. Kasteláni s průvodci na zámcích Hluboká, Jindřichův Hradec, Třeboň a hradě Landštejn připravili pro své návštěvníky speciální prohlídky, které se uskuteční od 9. do 17. září a představí památkové objekty v nových souvislostech. Mimomořádně zpřístupněný bude i kostel Nejsvětější Trojice na Pražském předměstí v Českých Budějovicích.  

JIŽNÍ ČECHY – Primárním cílem jihočeských památkářů je zdůraznit hlavní motto letošních Dnů evropského dědictví – Život v památkách. „Usilujeme o to, aby si návštěvníci uvědomili, co obnáší život v památkách a s památkami a jak sami mohou přispět k ochraně našeho kulturního dědictví,“ vysvětluje Markéta Slabová, tisková mluvčí Národního památkového ústavu, k jehož pracovištím patří rovněž budova někdejšího morového špitálku na Pražském předměstí v krajské metropoli. Součástí je nedávno zvelebený kostel Nejsvětější Trojice, který bude zdarma otevřený v sobotu 16. září od 10 do 16 hodin. 

Správa zámku Hluboká podle tradice zpřístupní při EHD příchozím prostory  po většinu roku uzavřené. V sobotu 16. září od 10 do 16 hodin si lidé mohou bezplatně prohlédnout historickou vodárnu u vltavského břehu v městské části Hluboká – Podskalí, která v období 2020 až 2021 prošla velmi náročnou rekonstrukcí. „Historie vodárny sahá do první poloviny 16. století, kdy dřevěné trkače tlačily vodu do tehdejšího hradu. Současná vodárenská budova pochází z 18. století. Francisovy turbíny, které dodnes čerpají vodu z Vltavy na zámek, jsou z roku 1908,“ informuje kastelán Martin Slaba. Návštěvníkům budou k dispozici odborníci, kteří se podíleli na obnově této unikátní technické památky.

Kněžna Ida milovala poštovní holuby

Zámek Jindřichův Hradec nabídne o víkendu 9. – 10. září unikátní prohlídky běžně nepřístupnými interiéry Španělského křídla včetně zelené světnice a soukromé kaple Jindřicha IV. z Hradce pocházející z konce 15. století. „Budete moci zavítat i do jindřichohradeckého podzemí a podívat se, jak vypadá zámecká studna zespodu. Dozvíte se více o rekonstrukci zámku v 80. létech 20. století,“ upozorňuje kastelán Jan Mikeš. Prohlídky startují v 10:30, 13:00 a 15:00 hodin. Potrvají zhruba hodinu a půl. S ohledem na hůře přístupné prostory nejsou prohlídky vhodné pro návštěvníky s pohybovým omezením a děti do šesti. Zde nebude vstup volný. Dospělí zaplatí 200 korun.

Návštěvníci hradu Landštejn se mohou o druhém a třetím víkendu v září těšit na komentované prohlídky areálu úzce zaměřené na Život v památkách. „Věnovat se budeme životu v minulosti a ukážeme zvědavcům, co zbylo z přímých prvků každodennosti, tedy vytápění, hospodářské budovy, vstup do hradu nebo opevnění zajišťujícílo bezpečí obyvatel hradu. Povídat budeme o úřadech a povinnostech či zábavách hradních pánů,“ přibližuje náplň mimořádných prohlídek kastelánka Eliška Niederová. Prohlídky začínají v 11 a 14 hodin. Základní vstupné činí 120 korun. Landštejn se zapojí 9. září také do Mezinárodního dne pro netopýry.

Na třeboňském zámku mohou turisté o zmíněných víkendech zvolit tematickou procházku soukromými schwarzenberskými apartmány, která ponese název Zvířata v životě Schwarzenbergů. „V životě rodiny Schwarzenbergů hrála zvířata významnou úlohu – domácí mazlíčci, ale také užitková zvířata i lovná zvěř. Srdeční záležitostí kněžny Idy byli ušlechtilí poštovní holubi. Její manžel, kníže Adolf Josef, doslova rozmazloval smečku svých loveckých psů,“ prozrazuje kastelánka Erika Suchanová. Prohlídky začínají v 11, 13:30 a 15 hodin. Nejsou však vhodné pro děti mladší pěti let. Vstupenka pro dospělého stojí 200 korun.  

(lho, tzp)
Foto Ladislav Lhota



Přidej komentář