Dny evropského kulturního dědictví se zaměří na osobnosti a domy
Dny evropského kulturního dědictví, jejichž cílem je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace, se letos na českém území konají od 7. do 15. září s tématem Památky spojují svět. Jihočeská metropole se aktivně zapojí v sobotu 14. září. Pořádající Odbor památkové péče Statutárního města České Budějovice v úzké spolupráci s Marešovou divadelní společností Marediv nachystaly program obsahující přednášky, komentované prohlídky a volný přístup do objektů. Nezapomněly ani na dětské publikum.
Č. BUDĚJOVICE – Aktivity kolem soutoku Vltavy s Malší propojí téma Slavné osobnosti Českých Budějovic a jejich domy. „Chceme vzdát hold a poctu všem, kteří tady napříč staletími zanechali svůj nezapomenutelný otisk. Vyvolat vzpomínku na jejich skutky, ale i domy, ve kterých žili či působili. Nelze se věnovat všem. Přiblížíme alespoň pár těch, na něž bychom neměli zapomenout,“ slíbil organizátor Miroslav Mareš a připomněl slova jedné z kulturních osobností, již zesnulého Jaromíra Schela: „Každé město či obec jsou svým způsobem malá nebo větší jeviště. Na nich hrajeme roli, o kterou si řekneme, nebo která na nás zbude. Domy, ulice i krajina nejsou jen kulisy. Mají paměť.“
V rámci komentovaných prohlídek poskytnou odborní průvodci nevšední pohled na známá místa a objekty. Příchozím se otevře historická radnice, vodárenská věž, dominikánský klášter, Campus Hoch Špalíček, Jihočeské muzeum (výstava Lví silou, vzletem sokolím). Přednášky budou zaměřené k tématům Osobnosti města pohledem archivářů (Daniel Kovář), Gymnázium Česká a jeho první ředitel Dr. Matthias Koch (Antonín Sekyrka), Rod Daudlebských ze Sternecku a jeho úloha v historii města (Tomáš Sterneck), Náš dům na budějovickém Pražském předměstí a jeho obyvatelé (Petr Pavelec) a Pohřby budějovických měšťanů očima archeologa (Zuzana Thomová).
Prohlídky Křížem krážem s památkářem povedou Blanka Rozkošná (Židé a jejich život na území města), Tomáš Hobizal (Loďmistr, podnikatel a mecenáš Vojtěch Lanna), Jan Ciglbauer (Protektorátní Budějovice) a znovu Tomáš Hobizal (Za sochami a pestrým životem barokního sochaře Josefa Dietricha). Děti mohou putovat ulicemi s Ladislavem Švadlenou (tužky a papír s sebou) nebo usednout v Biu Kotva u hraného Povídání o pejskovi a kočičce. Z jednotlivých objektů bude vedle Jihočeského muzea volně přístupná i věž Železná panna s expozicí věnovanou zakladateli města Přemyslu Otakaru II. Všechny akce jsou zdarma, vstupenky je nutné rezervovat přes CBSystem.
Podrobné informace: www.marediv.cz
(lho)
Foto archiv Jihočeského muzea
Přidej komentář
Muzeum Kouzlo starých časů - Historické oděvy a doplňky 1850-1930
KULTURNÍ PŘEHLEDY PŘEDPOVĚĎ POČASÍ VYHLEDÁVÁNÍ V PIS