Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Dny otevřených ateliérů budou lákat po patnácté

031022doa01
V sobotu 8. října od 10 do 17 hodin se otevře zájemcům a současně odvážlivcům, kteří se nebojí i několikrát ztratit a znovu hledat cestu, kovářská umělecká huť Daniela Černého v Blatech u Hranic uprostřed hlubokých lesů na Novohradsku. Huť vznikla v místě dílen využívaných jako technické zázemí při těžbě rašeliny. Dnes tady šikovné ruce s patřičným fortelem vytvářejí dveřní kování, mříže, ploty či kříže
02.10.2022 16:41 | Ladislav Lhota

Jednou za rok se naskýtá veřejnosti vzácná příležitost navštívit některé ateliéry a potkat osobně výtvarníky, umělecké řemeslníky, designéry nebo architekty, kteří žijí a tvoří na jihu Čech. Odbor kultury a památkové péče při Krajském úřadu Jihočeského kraje ve spolupráci s Alšovou jihočeskou galerií pořádají 15. ročník Dnů otevřených ateliérů, který přivede zájemce do řady zajímavých lokalit celého regionu. Akce od 7. do 9. října se spojí s doprovodným programem, dílnami a komentovanými prohlídkami. Nastane i Book market.

JIŽNÍ ČECHY – Letošní ročník je tematicky zaměřený na knihu. Slavnostní zahájení Dnů otevřených ateliérů se uskuteční ve výstavní síni slovutné Tiskárny Karmášek v Českých Budějovicích (ulice K. Weise) v pátek 7. října od 18 hodin a jeho součástí bude vernisáž výstavy ilustrací z nové knihy Evy Volfové Přišij, střihni, vypárej aneb Nitka a zatoulaný knoflíček, kterou autorka vytvořila společně s Terezou Horváthovou. Oblíbený design market s pozměněným názvem Book market najdou lidé rovněž v prostorách Tiskárny Karmášek, kde se budou konat setkání s tvůrci a autory, kteří zde pravidelně představují originální šperky, oblečení, módní doplňky a další umělecké práce.

V rámci Book marketu se budou prezentovat malá česká nakladatelství (Štěpán Ondřich / Edice B, Jan Cempírek / Pikador BOOKS) společně s jihočeskými výtvarníky a designéry. Dojde také na diskusní fórum pod shrnujícím titulem (jak) Vnímat knihu. Book market se uskuteční na nádvoří Tiskárny Karmášek – při nepřízni počasí se částečně přesune do Jihočeské vědecké knihovny na Lidické třídě – v neděli 9. října od 13 do 17 hodin. Součástí programu se stane komentovaná prohlídka aktuální výstavy s kurátorem Štěpánem Oldřichem a autorkou Evou Volfovou, výtvarná díla a komentovaná prohlídka tiskárny s Jaroslavem Karmáškem mladším.   

Výtvarníci, designéři nebo řemeslníci po celém kraji otevřou své ateliéry a dílny, v nichž budou letos vydatně zastoupení ilustrátoři, knihvazači nebo tvůrci ex libris. Dveře dokořán budou ve vimperské tiskárně Akcent, Zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou, ateliéru Fénix na náměstí ve Křemži, ateliéru Pimpinella v Českém Krumlově (Klášterní dvůr), ateliéru Tvor v krajské metropoli, uměleckém kovářství Daniel Černý v Blatech u Hranic, Divadle Oskara Nedbala v Táboře, Domě gobelínů, kulturních tradic a řemesel v Jindřichově Hradci, Domě Štěpánka Netolického v Třeboni i mnoha soukromých objektech.
Seznam lze vyhledat na https://www.dnyotevrenychatelieru.cz/cesta-za-ateliery.html      

(lho, bro)
Foto archiv Dnů otevřených ateliérůPřidej komentář