Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Dny slovenské kultury napíšou devatenácté pokračování

huca01
Režisér Luboš Balák přiveze svoji hru Jak se Husákovi zdálo, že je Věra Čáslavská. Inscenaci nastudovalo brněnské Divadlo Bolka Polívky. Na snímku jsou Tomáš Měcháček a Tomáš Matonoha
13.02.2018 10:10 | Ladislav Lhota

Statutární město České Budějovice pořádá od 16. do 25. února 19. ročník Dnů slovenské kultury, které nabídnou celkem dvaadvacet tématických pořadů. Zájemci se mohou těšit na fotografické výstavy, divadlo, hudbu, folklor, film, besedu, ale i design, gastronomii a letos poprvé bohoslužbu ve slovenském jazyce. Do festivalového programu se zapojí devatenáct pořádajících subjektů, z toho pět slovenských.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Zahájení festivalu se koná v pátek 16. února od 16 hodin v radniční výstavní síni společně s vernisáži retrospektivní výstavy Život s fotoaparátem. Nejznámější slovenská fotografka Zuzana Mináčová (1931) víc než půl století ovlivňuje slovenskou a českou fotografii uměleckými experimenty, jimiž předběhla dobu. Legendárními se staly její portréty hollywoodských hvězd (Robert de Niro, Sharon Stone, Scarlett Johansson, Keira Knightley, Antonio Banderas, Jude Law). Výstava je výběrem několka desítek velkoformátových děl autorky žijící v Praze.

Navazovat bude podvečerní program v restauraci Domu kultury Metropol, kde vystoupí českobudějovický klávesista a zpěvák Radek Žalud společně s Vlastou Mudríkovou, slovenskou heligonkářkou a zpěvačkou lidových písní. Kino Kotva v úterý 20. února od 16 hodin uvede film režisérky Terezy Nvotové s názvem Špína. Tereza Nvotová prokázala odvahu zpracovat tak závažné a velmi časté téma z reálného světa dospívání. Snímek v česko-slovenské koprodukci získal v německé Žitavě cenu saské ministryně kultury za nejlepší režii v konkurenci sto třiceti dalších filmů.

V Galerii Nahoře o hodinu později začne vernisáž výstavy Ostrá krása.  Studentka magisterského studia fotografie na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě Lea Kálazi dostala za tento fotografický soubor Cenu mladého fotografa na festivalu Prague Photo 2017. Autorka vědomě navazuje na tvorbu známé americké fotografky Diane Arbus. Zaostřuje na manekýnku, cirkusáka, trpaslíka, různé bizarní excentriky, životní outsidery. Její práce je výsledkem dvouletého zkoumání, během něhož vyhledávala a prostřednictvím analogové techniky zachycovala netradiční typy lidí.

Co se zdálo Husákovi?

V Esse Shop Gallery Space (Kanovnická 7) odstartuje ve středu 21. února (18:30) výstava Made to love, která představí tvorbu mladé slovenské designérky Maky Gallik. V Hotelu Budweis se ve čtvrtek 22. února od 16 hodin uskuteční tradiční Setkání slovenských a jihočeských spisovatelů u tvůrčího stolu. Hostem bude Jaroslav Rezník (1942), známý básník, autor literatury faktu, literatury pro děti a mládež, scénárista, dramatik, překladatel, editor a předseda Spolku slovenských spisovateľov. V kostele Panny Marie Růžencové (Žižkova 4) začne ve stejný den od 18 hodin mše svatá ve slovenském jazyce, kterou povede Peter Madár.

Čtvrteční večer završí v divadelním sále DK Metropol od 19 hodin představení Jak se Husákovi zdálo, že je Věra Čáslavská. Autor a režisér Luboš Balák nastudoval svoji hru se členy brněnského Divadla Bolka Polívky. Někdejšího komunistického prezidenta ztvárňuje Tomáš Matonoha, v roli slavné gymnastky alternují Tomáš Měcháček resp. Vladimír Polívka. V originálním zpracování naší nedávné minulosti se na pódiu představuje Gustáv Husák jako nejpomalejší komik na světě, který je tak dlouho ve funkci, až je směšný sám sobě. Jeho protipólem je perzekvovaná sportovkyně.

Festival doprovodí Dny slovenské kuchyně. Speciality pro gastronomické nadšence připraví Restaurace Metropol, Hotel Budweis, Kavárna Lanna, Clarion Congress Hotel České Budějovice, Restaurace Naše farma, Penzion Klika, Grand Hotel Zvon a Masné krámy, které navíc 22., 23. a 24. února potěší návštěvníky Ľudovou hudbou bratov Wimmerovcov. Český rozhlas Č. Budějovice denně od 14 do 16 hodin odvysílá proud informací se zajímavými hosty, každou neděli od 18 hodin přidá kulturní magazín Kavárna a v úterý 20. února od devíti ráno nabídne Kuchařské čarování Petra Stupky zaměřené na slovenskou kuchyni.

(lho, sed)
Foto archiv Divadla Bolka PolívkyPřidej komentář