Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Dny slovenské kultury přicházejí podvacáté

dsk01
Součástí 20. ročníku Dnů slovenské kultury bude fotografická výstava Silvie Girmalové s názvem Ti druzí, kterou si zájemci prohlédnou v českobudějovické Galerii Nahoře
12.02.2019 13:35 | Ladislav Lhota

Statutární město České Budějovice spolu s dvacítkou dalších subjektů včetně partnerského města Nitra nebo Jihočeského divadla pořádají jubilejní 20. ročník Dnů slovenské kultury. Oblíbený multižánrový festival v deseti dnech od 15. do 24. února nabídne jednadvacet různých tematických pořadů – fotografické výstavy, divadlo, hudbu, folklor, bohoslužbu ve slovenštině, film, besedu, ale i design, gastronomii a premiérově kuchařskou show. Součástí bude 3. Ples Města Českých Budějovic.

Č. BUDĚJOVICE – Festival začne v pátek 15. února od 16 hodin v Radniční výstavní síni společně s vernisáží výstavy Mira Švolíka nazvané Hovory k sobě. Miro Švolík (1960) je slovenský fotograf žijící v Praze. Vystudoval bratislavskou umělecko-průmyslovou školu a zařadil se do významného hnutí Slovenská nová vlna, které se profilovalo hlavně ve fotografiích. Nyní se věnuje především fotografii kombinované s množstvím výtvarných prvků a fotografickým montážím. Vernisáž zpestří kapela Mamapapa Banda s frontmanem a zpěvákem Tomášem Žižkou. Vedle akordeonu, klarinetu či houslí je charakteristickým nástrojem kapely znějící kořen.

Kapela Mamapapa Banda potěší své příznivce samostatným vystoupením v undergroundovém hudebním klubu Singer Pub téhož dne večer. Předtím od 18 hodin se v kostele Sv. Rodiny na Senovážném náměstí uskuteční operní recitál označený jako Prodaná nevěsta Donu Giovannimu, ve kterém vystoupí sólista Jihočeského divadla Peter Malý (tenor) se svými hosty Alexandrem Beněm (baryton) a Kristýnou Vylíčilovou (soprán). Pěvce třech národností (Slovensko, Ukrajina, Česko) doprovodí na klavír Mikoláš Troup, v odborných kruzích nazývaný Malý Mozart. Zahraje skladby Bedřicha Smetany (Prodaná nevěsta) a Wofganga Amadea Mozarta (Don Giovanni). Vstup je zdarma.

Být tátou je úžasné

V pondělí 28. února se v hale atria českobudějovické radnice (vchod č. 3) otevře výstava Partnerské město Nitra na fotografiích. V DK Metropol od 19 hodin vystoupí slovenský herec Roman Pomajbo (1969) v divadelním kusu s názvem Táta, koncipovaném jako one man show. Humorná zpověď novopečeného otce vás ujistí, že být tátou je úžasné, ale vyžaduje to odvahu, odhodlání i zručnost. Autorem je Bjarni H. Thorsson, režisérem Eduard Kudláč. V úterý 19. února se v Galerii Nahoře uskuteční vernisáž fotografické výstavy Silvie Girmalové Ti druzí. Vydává svědectví o těžkém období života dětí a mládeže v reedukačních centrech.

Téhož dne začne v Esse Shop Gallery Space (Kanovnická ul.) výstava Ľudmila Žilková /MILA ZILA Ornaments & Lovers. Představí tvorbu mladé slovenské designérky skla v továrně Lasvit v Novém Boru, kde je art directorem Maxim Velčovský. Kino Kotva uvede film Tlumočník režiséra Martin Šulíka (Slovensko / Česko / Rakousko, 2018, 113 minut). Hrdiny svérázné roadmovie jsou dva staří páni, kteří cestují napříč Slovenskem, aby poznali pravdu o vlastní minulosti. Díky poznání života toho druhého, začínají chápat vlastní činy a přehodnocují i svou identitu. Hrají Jiří Menzel a Peter Simonischek.

Ve středu 20. února dojde na hlavní bod festivalu v podobě velkolepé Cooking show ve spolupráci s Fine Food Academy, kde Honza Krob společně s Marcelem Ihnačákem připraví slovenskou klasiku – bryndzové halušky se slaninou nebo šulánky s mákem, máslem a ovocem. Show se uskuteční v hotelu Budweis od 16 hodin. O dvě hodiny později se zájemci mohou zúčastnit katolické mše svaté ve slovenském jazyce, kterou v kostele Panny Marie Růžencové na Žižkově třídě povede rektor kostela Peter Madár.

Milan Kňažko vystřihne Shylocka

Ve čtvrtek 21. února bude na programu tradiční Setkání slovenských a jihočeských spisovatelů u tvůrčího stolu v hotelu Budweis. Zároveň se v sále Hvězdárny a planetária od 18 hodin promítne slovenský film Signum Laudis,  psychologické drama z 1. světové války natočené roku 1980 s Vlado Müllerem v hlavní roli. V pátek 22. února se zájemci vydají po Mariánských poutních místech na Slovensku s cestovatelkou Evou Veselou. Beseda se uskuteční v klubu Horká Vana od 17 hodin. Nebude chybět ani Beseda a koncert s Klubem slovenských dotyků České Budějovice a nevidomým zpěvákem Radkem Žaludem v Malém pivovaru.

Silný umělecký zážitek nabídne divadelní představení Shylock (DK Metropol, čtvrtek 21. února od 19 hodin) v podání pražského Divadla Na Jezerce. Za roli s monologem ze Shakespearova Kupce benátského v masce proslulého žida Shylocka získal slovenský herecký bard Milan Kňažko Cenu Thálie 2016 a sklízí potlesk vestoje ve vyprodaných sálech po celé republice. Do rámce festivalu se zařadí 3. Ples Města České Budějovice (DK Metropol, pátek 23. února od 20 hodin), jehož produkci zajišťuje Jihočeské divadlo. Vystoupí Orchestr opery, balet a sbor Jihočeského divadla, Golden Big Band Prague a Zuzana Vlčeková, Bára Poláková s kapelou či Freddie Mercury Revival. 

Dny slovenské kultury se propojí s Dny slovenské kuchyně. Speciality pro gastronomické nadšence připraví Restaurace Metropol, Hotel Budweis, Kavárna Lanna, Restaurace Naše farma, Grand Hotel Zvon, Bistro Cobliha, Budějická srdcovka se slovenskými majiteli a tradičně Masné krámy, které 21., 22. a 23. února potěší návštěvníky živým vystoupením Ľudové hudby bratov Wimmerovcov. Na festival se denně zaměří tematické vysílání Českého rozhlasu Č. Budějovice – v odpoledním proudu informací (14 až 16 hodin), kulturním magazínu Kavárna (vždy v neděli od 18 hodin) a Kuchařském čarování Petra Stupky (každé úterý od 9 hodin).

(lho, tzm)


dsk02
dsk03
dsk04
dsk05
dsk06


Přidej komentář