Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Do Biografu Kotva se vracejí paralelní výstavy

140223puk01
V českobudějovickém Biografu Kotva obnovují dlouholetou dobrou zkušenost s fotografickými a výtvarnými výstavami pořádanými paralelně v prostorách kavárny a předsálí filmového hlediště. Dramaturgie se znovu ujal Václav Němec, který se aktuálně představí tvorbu Michaely Pospíšilové Králové (Universal) a Lenky Pužmanové (Kresby)
14.02.2023 10:26 | Ladislav Lhota

Dramaturgická pečlivost nadšeného a také vystudovaného fotografa Václava Němce (VN) se vrací do Biografu Kotva na Lidické třídě v Českých Budějovicích. Péčí VN se v tradičním paralelním formátu na dobu zhruba jednoho měsíce představí návštěvníkům práce dvou umělců – aktuálně dvou umělkyň. Na stěnách kavárny budou k vidění fotokoláže z dílny Michaely Pospíšilové Králové, v předsálí se filmoví diváci rádi zastaví u kreseb Lenky Pužmanové. Vernisáž se koná v pátek 17. února od 18.30 hodin.

Č. BUDĚJOVICE – Pražská rodačka Michaela Pospíšilová Králová (1982) vystudovala Střední uměleckou školu textilních řemesel, posléze Vyšší odbornou školu grafickou Hellichova, obor Knižní grafika. V roce 2012 dokončila bakalářské studium na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Pracuje jako grafička, ilustrátorka a fotografka na volné noze. Ve své tvorbě se nechává unášet prolínáním různých médií – fotografií, malbou, kresbou, grafikou, fotografií i výšivkou. Dlouhodobě se věnuje práci s fotografickým archivem a koláží. Získala různá ocenění, ví se o ní i ve světě. Její dílo prezentovala na instagramu londýnská The Photographers' Gallery (2020).

Do Biografu Kotva přichází se souborem koláží Universal, který je hravou pokusnou laboratoří zkoumající univerzální podstatu prvků tvořících naše město a náš svět. „Každý prvek v tomto souboru stavím z několika jeho verzí. Rovnocenně, bez toho, abych je hodnotila. Vzniká tím prostor, který není dokonalý a naleštěný, ale je to otevřené místo bez předsudků, kde se volně mixují různé kulturní a sociální vlivy,“ vysvětluje držitelka ceny Leica Gallery Prague v rámci soutěže Frame (2012). „Koláže miluji od dětství. Nepřestávají mě bavit nekonečné možnosti této hry s obrazem a jeho významem,“ svěřuje se Michaela Pospíšilová Králová.

Rodilá Jihočeška Lenka Pužmanová (1978) přesune do krajské metropole své výstavní aktivity z galerie Sirkus v Sušici a představí drobné i větší Kresby. Traduje se, že kreslila dřív než začala mluvit. Vystudovala obor malba na SUPŠ Sv. Anežky v Českém Krumlově. Další vzdělání získala na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Zároveň pracovala jako fotografka, grafička a ilustrátorka. Věnuje se také volné kresbě. Je členkou výtvarného družstva To jsou, českobudějovického fotoklubu Vývojka a fotoklubu Šafu(c)k. „Výrazné barevné plochy, ale i tenké barevné linie, cit pro barvy, radost z tvoření, snová krajina, humor. To je pro mne tvorba Lenky Pužmanové,“ říká Václav Němec.

(lho)
Foto archiv Václava Němce a Facebook Lenky Pužmanové


140223puk02
140223puk03
140223puk04
140223puk05


Přidej komentář