Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Do Santiaga se dá putovat přes jihočeskou metropoli

sva01
Směrová tabule s typickou mušlí směruje kroky poutníků z českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. na Svatojakubskou cestu, která končí po 2 970 kilometrech ve starobylém španělském městě Santiagu de Compostela
04.11.2020 13:18 | Ladislav Lhota

Na mapě Svatojakubské cesty, jedné z nejstarších poutních tras v Evropě, která je od roku 1993 součástí Světového dědictví UNESCO, figurují čerstvě také České Budějovice. Na konci října se dokončilo osazení směrových tabulí s logem svatojakubské mušle a nápisem Santiago. První pouť ke hrobu svatého Jakuba Staršího ve španělském Santiagu de Compostela se konala roku 951. Podél cesty se vztyčovaly orientační kameny, kamenné kříže, boží muka a upravovaly studánky.

Č. BUDĚJOVICE – Postupně vznikla radiální síť dvanácti pěších tras, při nichž se zřizovaly kaple, kostely a kláštery poskytující azyl poutníkům. První manuál pro cestu do Santiaga spatřil světlo světa již ve 12. století. „Poutníci procházející Budějovicemi absolvují z náměstí Přemysla Otakara II. ke katedrále v Santiagu plných 2 970 kilometrů,“ upřesnil délku trasy první náměstek primátora Juraj Thoma. Do jihočeské metropole vstupuje poutní cesta na severu podél řeky Vltavy, kterou sleduje až k Sokolskému ostrovu.

Ze Sokolského ostrova se kroky poutníků přesměrují na náměstí Přemysla Otakara II. a dál povedou Biskupskou ulicí, překonají řeku Malši a parkem Háječek se znovu přiblíží k Vltavě. Po jejím pravém břehu pokračuje trasa do Rožnova a odtud podél Lidické třídy do Boršova nad Vltavou ke kostelu Sv. Jakuba Většího, dále přes rakouské území k bavorskému Pasovu. Značení trasy připravili zástupci města ve spolupráci se spolkem Ultreia. Realizaci zajistil magistrátní odbor správy veřejných statků.

(lho, wel)
Foto archiv Statutárního města Č. Budějovice



Přidej komentář