Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Do Zámecké jízdárny vstupuje naráz trojice výtvarníků

trh01
Výstavní sezonu v Zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou zahajuje společná prezentace třech výtvarníků - Marka Číhala, Jakuba Janovského a Margity Titlové Ylovsky. K vystaveným dílům patří také Betonová zahrada (2021) od Jakuba Janovského
02.03.2022 13:25 | Ladislav Lhota

Alšova jihočeská galerie nachystala pro návštěvníky velkorysý vstup do výstavní sezony. Slavnostním otevřením pod střechou Zámecké jízdárny v Hluboké nad Vltavou odstartuje 5. března prezentace etablovaných tuzemských autorů: Marka Číhala, Jakuba Janovského a Margity Titlové Ylovsky. Úvodní slovo pronesou ředitel galerie Aleš Seifert a kurátoři Adam Hnojil s Petrem Vaňousem. Vernisáž doprovodí známý DJ Václav Tunkl vulgo DJ Flux.

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU – První z výstav nese název Imperiál a představí tvorbu Marka Číhala (*1986). „Autor je absolventem malířského ateliéru Vladimíra Skrepla na pražské Akademii výtvarných umění. Snaží se propojovat různé umělecké žánry a začleňovat malbu integrálně například do architektury,“ připomíná kurátor Adam Hnojil. Marek Číhal propracovává vybrané náměty silně expresivním akcentem, ve kterém lze spatřit ohlasy neoexpresionismu a graffiti scény. Reálné prvky se stávají výrazem autonomní obrazové skladby. Jako bytostný kolorista využívá intenzivní barevnost a volí motivy z historie jako reminiscence na staré mistry, ale i ze současnosti.

Projekt Betonová zahrada představí v jízdárně Jakub Janovský (*1984), rovněž absolvent Akademie výtvarných umění v Praze, kde studoval v Ateliéru kresby u profesorky Jitky Svobodové. „Výstava svým názvem odkazuje na slavný román britského spisovatele Iana McEwana, naplňuje však zcela jiný obsah – ironizující i melancholickou reflexi dětství a dospívání ve specifickém prostředí panelového sídliště, jež má vliv na formování dětského světa v různých vrstvách jeho projevů,“ vysvětluje kurátor Petr Vaňous. Autorská výpověď Janovského je svědectvím poslední generace narozené v totalitním Československu, jejíž zkušenost poznamenal socialistický životní styl.

Třetí vystavující Margita Titlová Ylovsky (*1957) svojí tvorbou přesahuje hranice výtvarných médií. I tato umělkyně prošla Akademií výtvarných umění v Praze. Náleží k silné generaci výtvarníků, kteří se začali prosazovat v osmdesátých létech minulého století a představovali alternativu k oficiální umělecké scéně. „Autorka je známá experimentátorka s performativními sklony reagujícími na tělesnost. Svoji práci mnohdy staví na spontánnosti a náhodě jako důležitém tvůrčím prvku,“ upozorňuje Adam Hnojil. Margita Titlová Ylovsky se zálibou zkoumá a následně projektuje do svých kompozic různé typy energií, otázky identity, intimity, vztahy mezi mužem a ženou.

Výstavy budou přístupné od 6. března do 5. června každý den (březen – duben 9 až 16 hodin, květen – červen 9 až 18 hodin).

(lho, ska)
Foto archiv AJG (Anna Pleslová, Vladimír Kiva Novotný)


trh02
trh03
trh04
trh05
trh06


Přidej komentář