Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Dobu kolem Velikonoc lze strávit v České Kanadě

cek01
Náměstí ve Slavonicích vítá návštěvníky s řadou významných historických objektů a muzejní expozicí
22.03.2018 16:46 | Ladislav Lhota

Česká Kanada je původně propagační název, který oblasti Jindřichohradecka přiřkl bezmála před sto léty zdejší rodák a patriot Jaroslav Arnošt Trpák, novinář, esejista a propagátor aktivního života v přírodě. Východní oblast Jihočeského kraje na česko-moravsko-rakouském pomezí – od Jindřichova Hradce přes Novou Bystřici, Slavonice, Kunžak – nabízí celoročně velké množství turistických a kulturních aktivit. Speciální nabídka se chystá na období kolem Velikonoc. Po zimní pauze se otevírají památkové objekty, muzea, galerie či rozhledny.

JINDŘICHOHRADECKO – Do zámeckého areálu v Dačicích přiláká návštěvníky tradiční velikonoční jarmark (v neděli 25. března) s prodejem kraslic, pomlázek, perníků, hraček a ukázkami řemesel. Městské muzeum a galerie Dačice zve až do 15. dubna na velikonoční výstavu výrobků od místních obyvatel. Interiéry zámku budou velikonočně vyzdobené a průvodci poskytnou výklad přibližující oslavy Velikonoc v dřívějších časech. Denně od 29. do 31. března se lidé mohou zapojit do tradičního hrkání, které pořádá místní dům dětí a mládeže. Za příznivého počasí bude zpřístupněná věž kostela Sv. Vavřince s fantastickým výhledem na Dačice a okolí.

Velikonoční atmosférou ožije také Jindřichův Hradec. Státní hrad a zámek nabídne výstavu Splašená vejce. Na prohlídkové trase, která se výjimečně otevře k individuálním prohlídkám, bude instalovaná bezmála tisícovka vajec mnoha barev a velikostí. V sobotu 31. března roztočí svá kola velikonoční parní vlak se zábavným programem na trati z Jindřichova Hradce do Hůrek a zpět. O Bílé sobotě se v centru okresního města a Muzeu Jindřichohradecka chystá Velikonoční veselice s pletením pomlázek, malováním kraslic, zdobením perníčků, hudebním doprovodem a velikonočním průvodem v čele se stromem kraslicovníkem a velkými řehtačkami.

Dobrohoř se probouzí k novému životu

Děti v Jindřichově Hradci zabaví návštěva Staré radnice, kde v neděli 1. dubna bude slavnostně zahájená výstava Pohádky nejen na večer s novým tématem Trnkový svět. Malé zájemce potěší i nové modelové kolejiště v expozici Železnice hrou. Na velikonoční svátky znovu otevře Dům gobelínů. Budou zde komentované prohlídky a možnost sledovat tkadleny při práci. Při cestě na zámek Červená Lhota, který po zimní pauze také otevírá své brány, se vyplatí zvážit i návštěvu nedalekého městečka Deštná a dvou tamních muzeí, leteckého a provaznického. Ochotní průvodci jsou k dispozici po předchozí objednávce.

Ve Slavonicích se na Velký pátek vyráží pro poklad – na turistickou akci pro děti i dospělé. Spolkový dům od 28. března do 1. dubna bude zvát na tvořivé dílny, divadlo a zajímavé ochutnávky. Pohled na Slavonice z výšky se naskytne za příznivého počasí z věže kostela Nanebevzetí Panny Marie. Otevře se také dům U Giordanů s čerstvě zrestaurovanou luteránskou modlitebnou ze 16. století. Tvořiví jedinci si nenechají ujít návštěvu známé keramické dílny v Maříži. Čeká na ně malování hrnků a spousta krásné keramiky. Místní restaurace připraví velikonoční menu s králíkem a speciální nádivkou.

Mezi památkové objekty, které po zimní přestávce odemykají své brány, se zařadí také nedaleký hrad Landštejn a zámek Dobrohoř ve Starém Městě pod Landštejnem, který se po létech devastace probouzí k novému životu. Bude přístupná i rozhledna U Jakuba u Kunžaku, pokud to dovolí klimatické podmínky. Velikonoční zelené pivo se bude čepovat v Zámeckém pivovaru Český Rudolec. Velikonoční aktivity a kulturní příležitosti v České Kanadě dokážou naplnit bohatými zážitky celé rodiny.

(lho, tzk)
Foto archiv ckanada.czPřidej komentář