Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Dokonalý diplomat Černín se vrátil do Jindřichova Hradce

hra01
Výstavu Dokonalý diplomat hostí druhé patro renesančního Adamova stavení na zámku v Jindřichově Hradci
21.07.2018 11:56 | Ladislav Lhota

Pro návštěvníky zámku Jindřichův Hradec je od soboty 21. července do středy 31. října přichystaná jedinečná výstava Dokonalý diplomat s podtitulem Černínové – vyslanci, cestovatelé, sběratelé. Prezentuje opomíjené téma diplomatických misí českých šlechticů v 17. až 20. století. Pořadatelé umístili expozici do druhého patra Adamova stavení, které bylo dosud nepřístupné, a slibují, že ji otevřou i v příští sezoně, byť ve zredukovaném rozsahu.

JINDŘICHůV HRADEC – Pojmenování výstavy odkazuje na spis Dokonalý Ambasador od Juana Antonia de Vera y Figueroa, užívaný od 17. století jako základní učebnice diplomacie. Italské vydání z roku 1649 bylo dedikováno Humprechtu Janu Černínovi, vyslanci císaře Leopolda I. v Benátkách a stavebníkovi pražského Černínského paláce, dnešního sídla Ministerstva zahraničních věcí. „Humprechtův syn se stal prvním majitelem zámku v Jindřichově Hradci,“ vysvětluje hlavní kurátorka výstavy Milena Hajná z NPÚ – územní památkové správy v Českých Budějovicích.

Skoro čtyři stovky předmětů na výstavní ploše přes 570 čtverečních metrů dokumentují diplomatické, cestovatelské i sběratelské aktivity rodu Černínů. Část výstavy přibližuje výchovu budoucích diplomatů, jejich vzdělávání a kavalírské cesty. Společně s několika významnými členy černínského rodu se návštěvníci vypraví do Turecka, Francie, Itálie, Španělska, Ruska nebo Anglie. Jedním z hlavních exponátů je jedinečný turecký stan, který roku 1644 obdržel Heřman Černín z Chudenic od diplomatů Osmanské říše.

Kazetový strop napodobil dobovou předlohu

K vidění jsou turecké zbraně a textilie, dobové postroje na koně nebo barokní kostým Turka spolu s kulisou z barokního divadla v Českém Krumlově, která zachycuje výjev z tureckého stanového tábora. Působivost scény umocňují zvuky tureckého tržiště jako jeden z mnoha doprovodných audiovizuálních prvků. „Prezentuje se zde také celá řada dalších výjimečných artefaktů z fondů Národního památkového ústavu nebo ze zápůjček. Některé cennosti jsou v České republice vystavené poprvé,“ doplňuje Milena Hajná.

Výstava se nachází ve druhém patře renesančního Adamova stavení jindřichohradeckého zámku, které se premiérově otevírá pro veřejnost. Náročná adaptace zahrnovala kromě repase oken a dveří také ošetření podlahových krytin, restaurování některých dveří a kamenných ostění, nové rozvody elektroinstalací, výmalbu stěn. „Nejnáročnější byla výroba nového dřevěného kazetového stopu s výmalbou, který je na první pohled k nerozeznání od dobových předloh,“ říká stavební technik Zdeněk Jiroušek.

Adaptace výstavních prostor si vyžádala investici skoro jedenáct milionů korun. Restaurování devadesáti předmětů stálo tři a půl milionu. Výstava vznikla v rámci projektu Šlechta českých zemí v evropské diplomacii, který připravil Národní památkový ústav pro Evropský rok kulturního dědictví 2018. Projekt je součástí dlouhodobého programu Národního památkového ústavu s názvem Po stopách šlechtických rodů. Plné vstupné do Adamova stavení činí rovných sto korun.

(lho, tzp)
Foto archiv NPÚ



Přidej komentář