Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Duchovní význam kamenů převážila finanční hodnota

070723dka01
Do hlavní budovy Jihočeského muzea na Senovážném náměstí v Českých Budějovicích míří zájemci o krásu a historii drahých kamenů, kterou přibližuje výstava s názvem Kameny pro krásu i dekoraci. Přístupná bude do 21. ledna příštího roku
07.07.2023 13:23 | Ladislav Lhota

Výstava Kameny pro krásu i dekoraci, kterou lze navštívit v historické budově Jihočeského muzea v krajské metropoli (22. 6. 2023 – 21. 1. 2024), otevírá svět drahých kamenů prostřednictvím šperků, dekoračních předmětů nebo užitého umění. Ukazuje přírodní horniny a minerály z muzejních sbírek. Základní informace o kamenech a jejich využití jsou umístěné na panelech doplněných fotografiemi ve špičkové technické kvalitě.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Vzácné a dekorační kameny jsou pro lidstvo ceněnou komoditou již po tisíciletí. Mnohé měly už od starověku svůj význam v architektuře, interiéru nebo užitém umění. Drahokamy a polodrahokamy se dlouhá staletí využívají k výrobě šperků a cenných předmětů. Již v paleolitu nebyli lidé pouze výrobci a uživatelé kamenných nástrojů, ale také pozorovateli a sběrateli. „Občas nalézali zvláštní kameny, nápadně se lišící barvou nebo hmotností, které je zaujaly někdy více, jindy méně. Takové nálezy nebyly časté, proto se mluví o vzácných kamenech,“ vysvětluje garantka výstavy Sandra Venclová, geoložka Jihočeského muzea a kurátorka sbírkových fondů.

Lidé netušili, že drahé kameny vznikají při zemských procesech. Považovali je za dílo božstev nebo duchů, kteří sídlí v kamenech. Dodnes tyto představy trvají u původních obyvatel v Africe, Jižní Americe, Austrálii nebo Oceánii. Drahé kameny opracované do tvaru hlazených nepravidelných muglí se objevily v Indii již před pěti až šesti tisíci léty. Nejdříve se používaly kameny měkčí, postupně se začal opracovávat i tvrdší materiál. Toto umění převzali Sumerové a brzy se rozšířilo do dalších starověkých civilizací. O hojném využívání drahých kamenů vypovídá bohatý inventář Tutanchamonovy hrobky. Jejich obliba přetrvala ve starověkém Řecku a Římě.

V nálezech se nejčastěji objevuje achát, křišťál, ametyst, akvamarín a smaragd, nejednou ve formě amuletů nebo talismanů s rytinami, které ochraňovaly své nositele a přinášely jim štěstí. Podobné to bylo ve středověku. Kameny dodávaly lesk šperkům, opaskům, zbraním, církevnímu náčiní (kalichy, monstrance, relikviáře). Relikviář Sv. Maura byl ozdobený téměř dvěma sty drahými kameny. Drahokamy zdobí korunovační klenoty, interiéry církevních staveb a šlechtických sídel. Moderní svět akceptuje vzácné kameny spíše jako praktické a dekorační předměty a vnímá pouze jejich finanční hodnotu. Nepřikládá jim duchovní význam.

(lho, tzm)
Foto archiv Jihočeského muzea


070723dka02
070723dka03
070723dka04
070723dka05


Přidej komentář