Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Dům na třeboňském náměstí žije jako U Reynků…

080722rey01
Dílo Bohuslava Reynka, ale i jeho manželky Suzanne Renaud a synů Jiřího s Danielem představuje letní výstava v třeboňském Domě Štěpánka Netolického. Básník a grafik s velice originálním projevem nesměl pětatřicet let vystavovat, jeho dílo přesto inspirovalo generační následovníky v čele s Jiřím Kolářem, Ivanem Divišem nebo Magorem Jirousem
08.07.2022 13:53 | Ladislav Lhota

Výstava v Domě Štěpánka Netolického na třeboňském Masarykově náměstí po celé léto (17. června – 17. září) pod názvem U Reynků… připomíná práce umlčovaného, ale nikdy neumlčeného básníka, spisovatele, překladatele a grafika Bohuslava Reynka (1892 – 1971), od jehož narození uplynulo v květnu sto třicet let. V galerii nachází místo také výběr z básnického díla umělcovy manželky Suzanne Renaud a tvorba jejich synů Jiřího a Daniela. Autory fotografií jsou Jiří Škoch, Dagmar Hochová, Pavel Jasanský či František Nárovec.

TŘEBOŇ – Rodák z Petrkova u Havlíčkova Brodu, kde na statku strávil podstatnou část života a také zemřel, se měl na otcovo přání věnovat zemědělství, ale již od studií na jihlavské reálce ho provázely umělecké sklony. Roku 1914 navázal přátelství s vydavatelem Josefem Florianem ze Staré Říše na Vysočině a svými překlady poezie i prózy, vlastními básněmi a grafikami velmi ovlivnil mnoho staroříšských edic, zejména Dobré dílo. Po rodinné epizodě ve francouzském Grenoblu se trvale vrátil do Petrkova. Na statku znárodněném komunisty pracoval nějaký čas jako dělník. V padesátých létech 20. století vznikla většina Reynkových grafik a dozrál básnický projev.

(lho)
Foto archiv galerie
v Domě Štěpánka Netolického



Přidej komentář