Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Dům umění seznámí s dílem Jindřicha Zeithammla

120223jze01
Jeden z nejvýznačnějších sochařů současnosti Jindřich Zeithamml, brzy čtyřiasedmdesátiletý rodák ze severočeských Teplic, představí v budějovickém Domě umění část své tvorby pocházející především ze sedmdesátých let minulého století, kdy žil a pracoval v německém exilu
12.02.2023 11:08 | Ladislav Lhota

Galerie současného umění a architektury – Dům umění města České Budějovice představí od 16. února do 19. března vzorek z tvorby Jindřicha Zeithammla (25. 3. 1949), jednoho z nejvýznačnějších českých sochařů moderní doby a profesora pražské AVU. K vidění budou kresby a obrazy z druhé poloviny sedmdesátých let, barevné tisky a také závěsné formáty na pomezí obrazu a sochy zastoupené dvěma odlišnými ovály z roku 1975. Kurátorem výstavy je Petr Vaňous, vernisáž se koná 15. února v 18 hodin.

Č. BUDĚJOVICE – Teplický rodák Jindřich Zeithamml studoval koncem šedesátých let na sochařskokamenické škole v Hořicích a krátce na AVU v Praze. Po odchodu do exilu pokračoval na Státní umělecké akademii v Düsseldorfu u profesora Norberta Krickeho (1976–1982). Pendluje mezi Düsseldorfem a Prahou, kde začal vyučovat v roce 1995. Aktuálně vystavované obrazy „se vyjevují ze sotva viditelné roviny a odkazují svou efemérní světelnou konstitucí na mytologická a mystická východiska, ke kterým se autor neustále vrací i ve své sochařské tvorbě,“ vysvětluje kurátor Petr Vaňous. Expozici doplňují barevné tisky v různých velikostech.  

Hranice mezi uměleckými disciplínami v tvorbě Jindřicha Zeithammla jsou prostupné. „Za touto prostupností stojí autorovo nekompromisní úsilí dotknout se toho, co bychom mohli společně s filosofy Edmundem Husserlem a Janem Patočkou nazvat přirozeným světem, a to ve všech jeho nejistých, ale možných předpokladech, určitých principech, zahalených tajemstvích, transcendentních rovinách i otevřených horizontech,“ říká Vaňous. Podstatným momentem umělcovy práce je vědomí, že od počátku se její součástí stává také médium tvůrce, které rozhoduje a řídí technologicky fázovaný proces vzniku díla. Zároveň jím protékají nevědomé roviny nepojmenovatelné citlivosti.

(lho, van)
Foto archiv Galerie současného umění a architektury


120223jze02
120223jze03


Přidej komentář