Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Duše jako múza. Výstava Solnici se blíží k závěru

100522sol01
Obrázek Big sister, jehož autorkou je Rebekah Coyan, patří do kolekce z dílen sedmičky výtvarníků, kteří získali zkušenosti s obtížemi v oblasti duševního zdraví a vystavují svoji tvorbu do 16. května v prvním patře českobudějovické restaurace Solnice pod souhrnným názvem Duše jako múza
10.05.2022 12:55 | Ladislav Lhota

Pouze do pondělí 16. května zůstane v prvním patře českobudějovické restauraci Solnice otevřená prodejní výstava Duše jako múza. Autory nevšedních obrazů jsou lidé, kteří získali zkušenosti s obtížemi v oblasti duševního zdraví. Výtvarná činnost se jim stala formou terapie. Mezi kresbami a malbou ční vyšívané obrazy Markéty Šestákové. Dalšími autory jsou Aneta Buchtelová, Rebekah Coyan, Anna Saxlová, Soňa Kocandová, Vladimíra Polomisová a Pavel Zadražil. Akci organizuje nestátní organizace FOKUS ve spolupráci s restaurací Solnice.

Č. BUDĚJOVICE – Každý z tvůrců se prezentuje osobitým výtvarným stylem. „Na mých obrazech je typický život cikánů v minulosti, když ještě kočovali, tábořili, žili si svůj život. Líbí se mi ta volnost, nevázanost, svoboda. Když tvořím, cítím se i já svobodná,“ svěřuje se Markéta Šestáková. „Kreslím odmalička. Bylo pro mě složité komunikovat s lidmi. Kresby představují jednodušší způsob, jak sdílet s okolím svoje pocity, i ty nejniternější, které stále neumím s lidmi úplně sdílet v rozhovoru. Do černých myšlenek se snažím vnést trochu humoru. Někdy také na papír zaznamenávám obsahy halucinací, což mi umožňuje snáze se s nimi vyrovnat,“ říká Rebekah Coyan.

(lho, vma)
Foto archiv FOKUSu


100522sol02
100522sol03
100522sol04
100522sol05


Přidej komentář