Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Egon Schiele ožívá v zahradě. Hledí na sebe do zrcadla

260723esc01
Baletní sólisté Jihočeského divadla Zdeněk Mládek a William Steers spoluvytvářejí pohybovou iluzi návratu expresionistického malířského génia Egona Schieleho do milovaného Českého Krumlova a před otáčivým hledištěm v zámecké zahradě pomáhají s rekonstrukcí umělcova autoportrétu
26.07.2023 10:34 | Ladislav Lhota

Událostí léta před krumlovskou divadelní točnou by se měla stát strhující inscenace Egon Schiele – Autoportrét (5. – 13. srpna). Ústředním tématem je život a tvorba expresionistického malířského génia Egona Schieleho (1890 – 1918), který měl úzký vztah k Českému Krumlovu. Často zde přebýval, pocházela odtud jeho maminka. Jedinou premiéru otáčivé sezony 2023 nastudoval baletní soubor Jihočeského divadla pod vedením režisérské dvojice SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský).

ČESKÝ KRUMLOV – Inscenační tým v čele s choreografem Janem Kodetem nachystal pro Otáčivé hlediště taneční divadlo, inspirované detaily z obrazů či kreseb Egona Schieleho – dlouhé ruce, pronikavé oči, erotický výraz tváře, dynamické gesto postavy – ale i ze slov jeho básní a dopisů. Nenapodobitelný umělec se vrátí do zámecké zahrady v postavě muže hledícího na sebe do zrcadla, jak ho zachytila ateliérová fotografie z roku 1915. Rentgenový pohled génia, který předběhl svoji dobu, pokoušel se osvobodit lidského ducha, překročit hranici morálky a splynout s přírodou, proniká hluboko pod kůži svých modelů, jako by zkoumal hranici života a smrti.

Diváci sledují krásného svobodného člověka plného lásky i sexuální touhy. Vidí jeho svaly, kosti, pulzující linii života. Směřují pohled na mladého muže, dům, zrcadlo a přírodu v bouřlivé lačnosti než přijde předčasná smrt. Vstupují do světa za zrcadlem v tanečním projektu kombinujícím zvuk, světlo, scénu, pohyb. Je to pokus o autoportrét Egona Schieleho. „Musím poukázat na výjimečnou choreografii Jana Kodeta a soubor všech tanečníků, kterým moderní tanec padne jako ulitý. Také na genius loci Českého Krumlova, kde malíř našel svůj výtvarný jazyk. Inscenace má svoji magickou atmosféru i díky mimořádným kostýmům, scénografii a hudbě,“ oceňuje Lukáš Trpišovský.

Chci vidět světlo, líbat zem

Egona Schieleho vnímáme jako jednoho z čelních představitelů expresionismu společně s Gustavem Klimtem a Oskarem Kokoschkou, byť jeho dílo dosáhlo patřičného ocenění až dlouhá desetiletí po jeho smrti.… chci … vidět světlo, slunce, těšit se z mokrých zelenomodrých večerních údolí, vnímat třpyt zlatých ryb, pozorovat bílé mraky, jak se hromadí, mluvit s květinami, trávou, pozorovat lidi a jejich zdravou barvu, naslouchat vznešené řeči starých kostelů s malými kupolemi a bez ustání běžet širokými rovinami k horám, chci líbat zem a sát teplou a měkkou vůni kopretin; pak vytvořím krásné barevné obrazy,“ napsal Schiele roku 1910 v dopise Antonu Peschkovi.

V zámecké zahradě kolem rotujícího hlediště tančí Zdeněk Mládek, Sebastiano Mazzia, Sophie Debou, František Vlček, Shino Fujii, Mai Iwamoto, Barbora Coufalová, Petronela Bogdan, Tereza Szentpéteryová, Jana Pelcová, William Steers, Daniel Frydrych, Gianmarco Sebastiani, Jonathan Riveros Suares, Paolo Terranova. Hudbu složil Petr Kaláb, scénografii vytvořil Martin Chocholoušek, světelný design Karel Šimek, kostýmy Simona Rybáková. Představení trvá osmdesát minut bez přestávky. Vždy půl hodiny před začátkem lze u Kaskádové fontány absolvovat setkání s tvůrci představení. Zajímavé informace tady může získat každý držitel platné vstupenky.

Video upoutávka zde.

(lho, tzd)
Foto archiv Jihočeského divadla


260723esc02
260723esc03
260723esc04
260723esc05
260723esc06


Přidej komentář