Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Eva Němcová fotí synovce a neteře. Vytváří kroniku

060923jiv01
Vztahy a proměny synovců a neteří si zvolila trhosvinenská fotografka Eva Němcová za ústřední motiv své tvorby. Výsledky shromažďuje v nekonečném cyklu Jiterní Ves, který aktuálně představuje na výstavě v prostorách kavárny budějovického Biografu Kotva
06.09.2023 11:20 | Ladislav Lhota

S příchodem podzimu se dává znovu do pohybu obvyklý seriál fotografických a výtvarných výstav v prostoru kavárny českobudějovického Biografu Kotva. Od počátku září (vernisáž se koná 8. 9. v 18.30 hodin) až do 13. října zde budou k vidění černobílé fotografie z cyklu Jiterní Ves, které pocházejí z tvůrčí dílny trhosvinenské fotografky Evy Němcové (1980), toho času studentky oboru Tvůrčí fotografie na FPF při Slezské univerzitě v Opavě.

Č. BUDĚJOVICE – Cyklus Jiterní Ves vzniká v jihočeské vesničce kolem jedné chalupy, v níž se pravidelně schází rodina českobudějovické rodačky Evy Němcové. „Zachycuji přátelství svých synovců a neteří – vytvářím jim obrazovou kroniku dětství. Fotografuji také okolní krajinu a celkový život na tomto místě, kde rána i večery jsou intenzivnější než kdekoliv jinde,“ popisuje autorka. Za hlavní objekt fotografických prací si vybrala děti svých dvou sester. Sleduje jejich vztahy a proměny v čase. S potěšením se věnuje nalezeným zátiším, přírodě a subjektivnímu dokumentu. Pořizuje černobílé snímky, ale nebrání se barvě. Experimentuje se starými objektivy, pracuje intuitivně. Preferuje autentičnost.

(lho)
Foto z archivu Václava Němce, dramaturga výstav v Biografu Kotva


060923jiv02
060923jiv03
060923jiv04
060923jiv05


Přidej komentář