Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Evropské hlavní město kultury: České Budějovice?

hmk01
Panoramatu Českých Budějovic nejen z pohledu od Dobré Vody dominují Černá věž (vpravo) s Bílou věží u dominikánského kláštera. Budou vévodit i hlavnímu městu evropské kultury v roce 2028?
21.04.2021 10:49 | Ladislav Lhota

Českobudějovická městská rada zvolila organizátory příprav kandidatury na Evropské hlavní město kultury pro rok 2028. Podklady pro podání přihlášky začíná zpracovávat spolek Budějovice 2028, který hodlá do přípravy zapojit veřejné instituce, podnikatele v kultuře a cestovním ruchu i širokou veřejnost. Výsledkem bude vedle přihlášky také dlouhodobá kulturní strategie pro město. Radnice očekává restart kultury a cestovního ruchu po pandemii.

Č. BUDĚJOVICE – Rada města schválila smlouvu se zapsaným spolkem Budějovice 2028, který se stane dozorovou organizací. Tým tvoří zkušení kulturní manažeři z Českých Budějovic. Někteří z nich se podíleli na úspěšné kandidatuře Plzně v roce 2015. Za úkol mají koordinaci veškerých činností vedoucích k tvorbě a podání přihlášky. K tomu by mělo dojít začátkem roku 2022. Přesný termín vyhlásí Ministerstvo kultury České republiky. „Jsem rád, že se podařilo sestavit tým odborníků, kteří pocházejí z našeho města a zároveň přinášejí cenné zkušenosti z dalších kandidátských měst a relevantních projektů,“ komentuje výběr přípravného týmu primátor Jiří Svoboda.

Přihláška není jen mnohostránkový dokument, ale také vize, kterou se chce město prezentovat. Je to plán kulturních a společenských akcí, zahraniční spolupráce, marketingová strategie. „Tvorba přihlášky je vrcholem, který v podstatě vyjadřuje připravenost na titul, rámcový kulturní program, rozsah spolupráce s dalšími subjekty, udržitelnost projektu. Podmínkou podání přihlášky je zpracování kulturní strategie, která v Budějovicích dlouhodobě chybí. Ta bude zároveň výstupem, který městu zůstane, a to bez ohledu na úspěch kandidatury,” nastiňuje přípravy manažer kandidatury Lukáš Černý.

Tým dozorové organizace chystá přípravný plán, který představí zastupitelům. Začne oslovovat vytipované instituce. „Není to jen kandidatura města, ale celého regionu. Spolupráce s krajem bude zásadní. Stejně i se všemi místními kulturními organizacemi, pořadateli a podnikateli. Plzeňská kandidatura ukázala, že nutnou podmínkou kandidatury je široký konsenzus a podpora napříč všemi lokálními partnery. Tuto skutečnost v případě Plzně hodnotila porota velmi pozitivně. Jako důležitý faktor se ukázala také v praxi,” vysvětluje Ondřej Kašpárek, člen správní rady spolku a jeden z členů organizačního týmu Plzeň 2015. 

Kandidatura pozvedne kulturu i cestovní ruch

Titul Evropské hlavní město kultury (EHMK) se vždy na jeden rok propůjčuje Evropskou unií dvěma či více městům z různých států. Zvolená města dostávají možnost představit Evropě svůj kulturní život a jeho rozvoj. Titulem se mohlo od roku 1985 pyšnit už přes šedesát měst, od metropolí po dvacetitisícová městečka (pro rok 2024 získal titul rakouský Bad Ischl se čtrnácti tisíci obyvateli). V Česku bodovala Praha v roce 2000 a Plzeň 2015. České město bude na řadě znovu v roce 2028. Záměr podat přihlášku oznámily Brno, Liberec a Broumov. Utkají se s nimi České Budějovice. O vítězi rozhodne mezinárodní porota během roku 2022.

Úspěšná kandidatura v roce 2015 přinesla Plzni celkem 580 uspořádaných akcí a kolem 1,2 milionu návštěvníků, kteří zde utratili přes 560 milionů korun. Plzeňští hoteliéři zaregistrovali 255 tisíc přenocování a celý region vytěžil 388 nových pracovních míst. „Kandidaturu na Evropské hlavní město kultury vnímáme jako velkou příležitost. Ze zkušenosti dalších kandidátských měst víme, že již příprava přihlášky má velice pozitivní efekt. Očekávám, že se stane důležitým podkladem pro koncepční změny v kultuře a cestovním ruchu bez ohledu na zisk titulu. Rozhodně se jedná o příležitost k rozvíření vod a impulz k rozsáhlejším změnám,” říká první náměstek primátora Juraj Thoma.

Pro kandidaturu je vhodná doba také s ohledem na připravované investice do kulturní infrastruktury. Pomoci může významně i kultuře a cestovnímu ruchu, které zasáhly dopady pandemie. České Budějovice připravují rekonstrukci KD Slavie či Domu umění, Senovážného náměstí a dalších prostranství. Kandidatura na titul Evropského hlavního města kultury dává těmto projektům společný cíl a náplň. „Při vhodném načasování pomůže kandidatura správně nastartovat nové kulturní prostory a poskytnout jim evropský věhlas. Kulturním institucím, ale i pořadatelům a podnikatelům v cestovním ruchu nabízí kandidatura Budějovic restart po covidové krizi,” míní Juraj Thoma.

(lho, fer)
Foto Ján Honza



Přidej komentář