Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Expozice přibližuje ražbu mincí a těžbu stříbra

min01
Upravená část stálé expozice Příběh města České Budějovice v Jihočeském muzeu přibližuje ražbu mincí a těžbu stříbra v krajské metropoli a okolí
21.06.2018 14:54 | Ladislav Lhota

Pracovníci Jihočeského muzea upravili část stálé expozice Příběh města Českých Budějovic v hlavní budově na Senovážném náměstí, která upozorňuje na jednu z významných kapitol v dějinách města  – ražbu mincí a souvislost s dolováním stříbra v rudolfovském důlním revíru. Vedle ražeb královské mincovny z let 1569 – 1611 ze zlatníkového a tolarového období jsou k vidění ukázky brakteátů z 2. poloviny 13. století.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – V období 1569 – 1611 fungovala na území jihočeské metropole královská mincovna. Z příkazu panovníka a pod dohledem královských mincmistrů se v dominikánském klášteře na dnešním Piaristickém náměstí razily oběžné stříbrné mince – zlatníky, krejcary a jejich díly. Stříbro dodávaly prosperující rudolfovské doly. Rudolfovští těžaři upozorňovali na nebezpečné převážení stříbra do Prahy a žádali o zřízení mincovny v blízkosti dolů.

Českobudějovická mincovna razila kvalitní stříbrné mince celých dvaačtyřicet  let. Počátkem 17. století však začala produkce rudolfovských dolů znatelně slábnout a po zatopení štol definitiovně skončila těžba. Spolu s důlním provozem zanikla také mincovna. Některé nálezy vrcholně středověkých mincovních depotů však naznačují, že v Budějovicích se mince razily již za vlády Přemysla Otakara II. v druhé polovině 13. století.

Existence starší českobudějovické mincovny není spolehlivě doložená. Nálezy souborů téměř identických brakteátů, které jsou rovněž vystavené v nově uspořádané expozici, však podporují tuto hypotézu. Vedle zmíněných souborů si návštěvníci mohou prohlédnout i několik dalších mincovních depotů, nalezených v okolí Českých Budějovic. Výstava je přístupná veřejnosti od 8. června 2018. Otevírací doba: úterý – neděle, svátky (9 – 17.30).

(lho, tzm)
Foto Jihočeské muzeumPřidej komentář