Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Fasáda barokní radnice bude zahalená do září

210722rek01
Jižní a východní fasáda barokní radnice v jihočeském krajském městě procházejí aktuálně rekonstrukcí, která se protáhne do letošního září. Obnovují se také všechny umělecké prvky
21.07.2022 14:39 | Ladislav Lhota

Českobudějovická barokní radnice spojuje pohled na historii s moderní architekturou a patří k nejzajímavějším budovám na českém území. Chloubou interiéru je obřadní síň, jejíž klenutý strop zdobí freska z roku 1730 znázorňující biblický Šalamounův soud. Aktuálně prochází rekonstrukcí jižní a východní fasáda, což se naposledy stalo před dvaceti sedmi léty. Zároveň se obnovují nástěnné malby, sgrafitové renesanční dekorace, kamenosochařské a štukatérské prvky. Práce se konají výhradně s povolením Ministerstva kultury ČR a potrvají do září.

Č. BUDĚJOVICE – Radnice na náměstí Přemysla Otakara II. vznikla přestavbou několika měšťanských domů v létech 1417 až 1433. Objekt byl několikrát upravovaný a také poškozený požáry. Zásadní barokní přestavba začala v roce 1727 a skončila 1730. Provedl ji stavitel Pavel Konečný podle návrhu Antona Erharda Martinelliho. Památkově cenné jsou dochované konstrukce, materiály, ale i dispozice.

První patro zdobí nad okny suprafenestry, ve střední části je umístěný ve štukových kartuších městský znak i znaky dědičných zemí Českého království, vidíme zde malby svatých Floriána a Rocha. Atiku zkrášlují fantaskní kopie chrličů a alegorických soch představujících měšťanské ctnosti – Spravedlnost, Moudrost, Statečnost a Opatrnost. Monumentální průčelí umocňují tři věže, z nichž prostřední nejvyšší je opatřena zvonkohrou z roku 1995.

(lho, wel)
Foto archiv Statutárního města Č. Budějovice


210722rek02
210722rek03


Přidej komentář