Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Festival francouzského filmu vrátí na plátno Amelii

101122fra01
Promítání romantické komedie Amelie z Montmartru, která vznikla ve francouzsko - německé koprodukci roku 2001, bude součástí 25. ročníku Festivalu francouzského filmu. Na francouzské filmy v původním znění s titulky, ale i s českým dabingem, se mohou těšit návštěvníci Biografu Kotva v Českých Budějovicích od 24. do 30. listopadu
10.11.2022 15:31 | Ladislav Lhota

Biograf Kotva na Lidické třídě v krajské metropoli přivítá od 24. do 30. listopadu návštěvníky 25. ročníku oblíbeného Festivalu francouzského filmu (Festival du film Francais). Přehlídka filmů uváděných v původním znění s titulky, ale i s českým dabingem, odstartuje projekcí snímku Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo. Následovat bude čtrnáct předpremiérových titulů, jimž vévodí několik snímků uvedených v hlavní soutěži letošního festivalu v Cannes na francouzské riviéře.

Č. BUDĚJOVICE – Animovaný snímek Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo, který získal hlavní cenu na letošním festivalu animovaného filmu v Annecy, bude pravděpodobně zářit také v Biografu Kotva. Pozoruhodně a originálně zpracovaný příběh vzniku postavy malého Mikuláše líčí zároveň osudy jeho tvůrců, Jean-Jacquese Sempého a René Goscinnyho, a je vtipnou hříčkou i dokumentem jedné epochy. Potěší milovníky poetiky francouzského kreslíře Sempého. Další výraznou předpremiérou bude belgicko-francouzský koprodukční snímek Blízko režiséra Lukase Dhonta, který získal Grand Prix letošního festivalu v Cannes.

V dramatu Navždy mladí zachycuje režisérka, zároveň i herečka Valeria Bruni-Tedeschi bouřlivá osmdesátá léta ve slavné herecké škole Patrice Chéreaua Les Amandiers v Nanterre. V jedné z hlavních úloh se představí Louis Garrel, jenž ztvárnil významnou osobnost francouzského filmu a divadla Patrice Chéreaua. Dalším předpremiérovým snímkem z letošní přehlídky v Cannes je drama Arnauda Desplechina Bratr a sestra s Marion Cotillard a Melvilem Poupaudem v hlavních rolích. Připravený je rovněž nový snímek Louise Garrela Nevinný. V této krimi komedii, která běžela v Cannes mimo soutěž, si hlavní role zahráli Roschdy Zem, Anouk Grinberg, Noémie Merlant a Louis Garrel.

Předpremiérová sekce nabídne i výjimečný přírodopisný dokument Srdce dubu režisérů Laurenta Charbonniera a Michela Seydouxe, obnovenou premiéru klasika francouzské kinematografie Jacquese Rivetta Célina a Julie si vyjely na lodi či remake slavného filmu Hračka (Pierre Richard) v novém zpracování s Danielem Auteuilem a Jamelem Debbouzem v hlavních rolích. Na programu festivalu je také zvláštní promítání filmu Amélie z Montmartru, od jehož premiéry uběhlo dvacet let. Film získal řadu prestižních ocenění, viděly ho miliony diváků po celém světě a stal se nadlouho symbolem francouzského filmu. V Kotvě se bude promítat za symbolické vstupné sto korun.

(lho, skr)
Foto archiv Biografu Kotva


101122fra02


Přidej komentář