Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Festival Krumlov už zná program 32. ročníku

061222kfb01
Dvaatřicátý ročník Festivalu Krumlov se uskuteční v přitažlivých lokalitách Českého Krumlova i sakrálních objektech v Boleticích (na snímku) a Zlaté Koruně od 14. července do 5. srpna 2023. Pořadatelé již zveřejnili kompletní program osmnácti koncertů, do nichž vedle klasické nebo jazzové hudby pronikne i tanec nebo pantomima. Představí se tradičně umělci z celého světa
06.12.2022 10:54 | Ladislav Lhota

Pořadatelé Festivalu Krumlov (FK) zveřejnili program 32. ročníku prestižní hudební přehlídky, která se uskuteční v jedenácti výjimečných lokacích Českého Krumlova (koncerty budou také v Boleticích a Zlaté Koruně) od 14. července do 5. srpna 2023. Do osmnácti koncertních produkcí se zapojí desítky zahraničních interpretů se stovkami českých hudebníků, zpěváků, ale i tanečníků nebo mimů. Předprodej vstupenek odstartoval 5. prosince. Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne bezplatně koncerty, výtvarné, pohybové i vzdělávací aktivity.  

Č. KRUMLOV – Festival propojuje unikátní genius loci jihočeského města s klasickou hudbou a dává prostor dalším uměleckým formám – tanci, pantomimě či důmyslné scénografii. Podstatu velké mezinárodní akce tvoří překvapivé množství a variabilita koncertních míst, prolínání žánrů a podpora mladých hudebníků. Hlavními hvězdami pódií tentokrát budou klavírista Alexandr Melnikov, tenorista Charles Castronovo či houslista Vadim Gluzman. „Vedle proslulých sólistů přivedeme i nadané hráče. Na koncertě Vadim Gluzman a mladí talenti oslavíme padesátiny známého houslisty společně s vítězi talentové soutěže Virtuosos,“ prozrazuje ředitelka FK Gabriela Rachidi. 

Zahajovací koncert nazvaný Francouzská noc vrátí festival po dvou destiletích do poetické scenérie Letní jízdárny. Klavírista Alexandr Melnikov uvede Klavírní koncert č. 5 Camilla Saint-Saënse v doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Roberta Jindry. Před siluetou českokrumlovského zámku zazní další díla romantismu a impresionismu od skladatelů ze země galského kohouta, Alexandra Duparca a Clauda Debussyho. Bolero Maurice Ravela doplní strhující taneční choreografie. Celý večer připomene jedno z klíčových dat evropské historie, 14. červenec 1789, navždy spojený s pádem Bastily.

Ožije Kulturní centrum Prádelna

Druhý koncert s titulem Operní gala připomene operního velikána Giuseppe Verdiho, od jehož narození uplyne 160 let. Verdiho díla v podání předních operních sólistů Zuzany Markové a Charlese Castronova doprovodí PKF – Prague Philharmonia pod vedením Davida Giméneze Carrerase. Spojení opery a baletu nazvané Il Boemo&Wranitzky přiblíží skladatele, kteří se v Evropě proslavili v průběhu 18. století. Ačkoli nejsou širší veřejnosti tolik známí, nepochybně patří mezi významné české mistry. Historicky poučenou interpretaci jejich díla zaručí Wranitzky kapelle dirigenta Marka Štilce. Myslivečkovým áriím propůjčí hlas sopranistka Simona Houda Šaturová.

Na koncertě Viva España zazní temperamentní i romantické zarzuely, typické španělské operetní melodie, v autentickém podání sólistů Beatriz Díaz a Pabla Garcíy-Lópeze. Kytarista Rafael Aguirre vystoupí s Conciertem de Aranjuez Joaquina Rodriga. Orchestr PKF – Prague Philharmonia povede dirigent Manuel Hernández-Silva. Večer titulovaný Bernstein Meets Gershwin (Bernstein se potkává s Gershwinem) propojí významné souputníky, od jejichž narození uplyne 125 a 135 let. Klasická i muzikálová díla obou autorů představí zpěváci z newyorské Broadwaye Nikki Renée Daniels a Jeff Kready v doprovodu Severočeské filharmonie Teplice s dirigentem Janem Kučerou.

Dramaturgie se snaží prosadit festival jako organickou součást života ve městě. Některé body hlavního programu umisťuje do nevyzkoušených lokací a občas si dovolí experiment. „Netradiční spojení slovenského Mucha Quartetu a mima Vladimíra Kulíška bude v příštím roce hostit Kulturní centrum Prádelna. Do krumlovské synagogy přinese Alinde Quintet hudbu židovského skladatele Pavla Haase. Věhlasná jihokorejská violoncellistka Meehae Ryo se smyčcovým kvartetem zavítá do Egon Schiele Art Centra, kde vzdá poctu Johannesu Brahmsovi, od jehož narození uplyne 190 let,“ přibližuje novinky nadcházejícího ročníku tisková mluvčí Marie Rydlová.

Každý rok přijde dvacet tisíc lidí

Doprovodný program nazvaný Festivalová zóna v Klášterní zahradě nabídne nejen koncerty a hudební pikniky – například s Unique Quartet, ale také výtvarné, pohybové i vzdělávací aktivity. Do festivalu se zapojí domácí muzikanti, výtvarníci a rovněž kulturní instituce, k nimž patří kláštery a 3+galerie, městská knihovna nebo Museum a fotoateliér Seidel. Komorní koncerty bude tradičně hostit Maškarní sál českokrumlovského zámku. Vystoupí zde houslista Josef Špaček s klavíristou Miroslavem Sekyrou, Smetanovo trio nebo klavírista David Kalhous a jeho hosté. Dva varhanní koncerty propojí festival s mistrovskými kurzy Mekka varhaníků.

V krumlovském kostele Božího Těla a Panny Marie Bolestné resp. v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Zlaté Koruně zahrají lektoři Christophe Mantoux, Jaroslav Tůma, Pavel Svoboda, ale i účastníci kurzů. V kostele Sv. Mikuláše v Boleticích osvětleném svíčkami vystoupí vokální kvartet Bohemia Voice. Žertovnou pozvánku do světa klasické hudby nabídne předposlední produkce festivalu pojmenovaná NEvážná klasika. Překvapivé sólové nástroje a předměty přesvědčí publikum, že klasické hudbě rozhodně nechybí vtip a nadhled. Laškovných sopránových sól se zhostí Patricie Janečková a v překvapivé roli vystoupí Jan Budař.

Dvaatřicátý ročník završí koncert Slavné operní sbory a Carmina Burana. Jeho hvězdou bude Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou. Zahraniční sólisty Adrianu Kučerovou, Stevena La Brie a Anthonyho Gregoryho ve velkolepém finále doplní Filharmonie Bohuslava Martinů vedená Danielem Raiskinem. V dosavadní historii Festivalu Krumlov vystoupilo více než dvanáct tisíc umělců ze čtyřiceti zemí. Nechyběly velké kulturní ikony, operní pěvci Plácido Domingo, Jonas Kaufmann, Renée Flemingová, kantilénový zpěvák Karel Gott či operní pěvkyně Dagmar Pecková. Každý rok na přehlídku zavítá okolo dvaceti tisíc lidí.

Ladislav Lhota
Foto archiv Festivalu Krumlov

VIDEOPOZVÁNKA NA 32. ROČNÍK FESTIVALU

Předprodej vstupenek: www.festivalkrumlov.cz

Program 32. ročníku:

14 / 7 - Pá / 21:00 - Letní jízdárna Francouzská noc
15 / 7 - So / 21:00 - Letní jízdárna Operní gala – Opera Gala
16 / 7 - Ne / 11:00 - Klášterní zahrada Hudební piknik s Unique Quartet
19 / 7 - St / 20:00 – Kulturní centrum Prádelna MIMOřádné spojení
20 / 7 - Čt / 19:30 – Maškarní sál David Kalhous a jeho hosté
21 / 7 - Pá / 19:30 - Zámecká jízdárna Il Boemo & Wranitzky
22 / 7 - So / 20:30 - Pivovarská zahrada Viva España!
23 / 7 - Ne / 11:00 - kostel Božího těla Varhanní matiné
25 / 7 - Út / 19:30 – kostel Nanebevzetí Panny Marie, Zlatá Koruna Koncert duchovní varhanní hudby
26 / 7 - St / 19:30 – Maškarní sál Josef Špaček a Miroslav Sekera
27/ 7 – Čt / 19:30 - Maškarní sál Smetanovo trio – Smetana trio
28 / 7 - Pá / 20:00 - Zámecká jízdárna Vadim Gluzman a mladí talenti
29 / 7 - So / 20:30 – Pivovarská zahrada Bernstein Meets Gershwin
30 / 7 - Ne / 11:00 - Egon Schiele Art Centrum Pocta Brahmsovi
2 / 8 - St / 19:30 – Synagoga Český Krumlov Alinde Quintet
3 / 8 - Čt / 20:30 – kostel sv. Mikuláše, Boletice Bohemia Voice
4 / 8 - Pá / 19:30 - Zámecká jízdárna NEvážná klasika
5 / 8 – So / 20:30 - Pivovarská zahrada Slavné operní sbory a Carmina Burana


061222kfb02
061222kfb03
061222kfb04
061222kfb05


Přidej komentář