Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Festival muzejních nocí odstartuje v Dukelské

moc01
Národní zahájení XVII. ročníku Festivalu muzejních nocí 2021 hostí Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích v pátek 18. června. Pro veřejnost je nachystaný bohatý program Muzejní noci
05.06.2021 11:01 | Ladislav Lhota

Jihočeské muzeum v Č. Budějovicích se pro letošní rok stalo hostitelem Národního zahájení Festivalu muzejních nocí, který se koná již posedmnácté. Program odstartuje v hlavní historické budově (Dukelská ulice) v pátek 18. června slavnostním blokem pro V. I. P. hosty a novináře od 14 hodin. Veřejnost si užije Muzejní noc od 18 hodin. V dalších částech jihočeské metropole začne Muzejní noc již o dvě hodiny dříve.

Č. BUDĚJOVICE – Festival muzejních nocí 2021 pořádá Asociace muzeí a galerií České republiky s finanční podporou Ministerstva kultury, ve spolupráci s Asociací krajů ČR, Jihočeským krajem, Statutárním městem České Budějovice a Jihočeským muzeem. Zahájení pro veřejnost se uskuteční před hlavním vchodem do Jihočeského muzea – nikoliv z Dukelské ulice, ale ze Senovážného náměstí – od šesti hodin podvečer.  Show odstartují kejklíři a akrobati (Bude cirkus, Chůdadlo), na jejichž vystoupení navážou ukázky dělostřelby (Batalion France Jabůrka aneb artilerie do kapsy). Venkovní prostranství vedle hlavního vchodu nabídne hry pro děti nebo výrobu dřevěných a cínových vojáčků a postaviček.

V přednáškovém sále v přízemí si návštěvníci mohou pořídit památeční snímek v oblíbeném fotokoutku nebo vyrobit odznak (placku). Edukační sály v přízemí přilákají rodiny s dětmi. Zahrát si tu mohou stolní a deskové hry nebo se zapojit do tvořivých dílen. Barokní sál v prvním patře vyplní vzdušná akrobacie a žonglérské kousky v podání uskupení Bude cirkus a Chůdadlo. Následuje divadelní pohádka Princ Jaromil v režii Divadla Studna. Přichystané jsou komentované prohlídky nové výstavy „Co přinesla dálnice – archeologické výzkumy v trase dálnice D3 v jižních Čechách a S10 v Horním Rakousku“. Volně přístupné budou i zbývající muzejní expozice.  

Návštěvníky potěší živá hudba. Na terase muzea vystoupí swingová kapela Jazzika a na venkovním podiu u KD Slavie folková skupina Bonsai č. 3, kterou vystřídá středověká kapela Dei Gratia. Muzejní noc uzavře ohňová show v podání Chůdadla. Po celou dobu je možné zakoupit občerstvení před hlavním vchodem a kavárně na druhé terase Jihočeského muzea. Program dalších zapojených institucí v rámci Muzejní noci v Českých Budějovicích spolu s dalšími informacemi a časovým harmonogramem lze vyhledat na webu Jihočeského muzea (www.muzeumcb.cz) nebo jeho sociálních sítích. XVII. ročník Festivalu muzejních nocí se koná po celé republice od 18. 6. do 19. 9. 2021.

(lho, tzm)
Foto archiv Jihočeského muzea


moc02


Přidej komentář