Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Festival na lanech propojí střechy odvahou a rychlostí

220622hig01
Po loňské zkušenosti s produkcí nad střechami historického centra Českého Krumlova se novodobí provazochodci představí na lanech v rámci premiérového ročníku Highline Festivalu Český Krumlov. Přijedou zblízka i zdaleka, poměří se v rychlosti a rozmanitých tricích
22.06.2022 10:36 | Ladislav Lhota

Nad historickým centrem Českého Krumlova se v roce 2021 poprvé ukázali novodobí provazochodci, highlineři (také slacklineři) neboli mladí muži na lajnách. Odvážně se pohybovali na pružných popruzích napnutých vysoko nad střechami. Aktuálně ve spolupráci s vedením města zakládají novou tradici premiérovým ročníkem Highline Festivalu Český Krumlov od 23. do 26. června. Zapojí se kolem padesátky závodníků z tuzemska i zahraničí.  

Č. KRUMLOV – Špičkoví slacklineři poměří schopnosti při chůzi na lanech a lidé pod nimi se stanou svědky dechberoucích výkonů. Deset výškových cest pro trénované odvážlivce propojí zámecké budovy, Regionální muzeum, Základní uměleckou školu či Městské divadlo. Diváci na místě nebo v online přenosech budou sledovat výškové přechody, ale také závody na rychlost označované jako speedline a soutěže v provádění triků na laně – při trickline budí obdiv akrobatické kousky. Po celou dobu festivalu si veřejnost může vyzkoušet umění pohybu na lajně v Městském parku, kde budou napnuté lajny různých délek a typů.

Vedle soutěžního programu se najde prostor také pro show. V sobotu 25. června večer se představí jeden z lezců Tomáš Valenta na vlastním vynálezu, světově unikátním slackboardu, a projede dráhu nad Vltavou rychlostí čtyřicet kilometrů v hodině s ohňovou světlicí v ruce. Divácky atraktivní bude i přechod lezců v barokních kostýmech na lanech vedoucích ze zámku k vyhlídce na pátém nádvoří a z kostela Sv. Jošta k Regionálnímu muzeu. Slacklineři ukážou své kousky na hladině Vltavy. Plující vor bude k vidění z Rybářské ulice a protilehlé náplavky. „Český Krumlov má pro náš sport a umění nesmírný potenciál,“ pochvaluje si lezec a hlavní organizátor Michal Pírek ze skupiny Slack Show.

Slacklineři zvou všechny zájemce na workshopy, přednášky v Prádelně a projekce outdoorových filmů. „Do budoucna bychom chtěli v rámci festivalu přilákat do města i cirkusové a varietní umělce, akrobaty, žongléry nebo piloty horkovzdušných balónů. Velkou inspiraci nacházíme na Letní Letné v Praze. Český Krumlov si zaslouží moderní festival, který bude bavit a inspirovat všechny generace,“ zdůrazňuje místostarosta Martin Hák. Detailní program festivalu je k dispozici na https://www.ckrumlov.info/cz/topakce-409-highline-festival-cesky-krumlov/.

(lho, nes)
Foto archiv Městského úřadu Český Krumlov


220622hig02
220622hig03


Přidej komentář