Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Festival obohatí Lukáš Sommer či Václav Hudeček

240722lus01
Osmatřicetiletý českobudějovický rodák Lukáš Sommer se řadí k předním osobnostem mladé skladatelské generace. Věnuje se klasické hudbě, aranžérské činnosti a je autorem unikátního kytarového recitálu. Původní kytarové skladby přednese také v Maškarním sále krumlovského zámku v rámci letošního ročníku MHF
24.07.2022 10:30 | Ladislav Lhota

Na třetí týden - čas letí - 31. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu (MHF) Český Krumlov jsou připravené komorní koncerty skvělých českých muzikantů. Doplní je narozeninové vystoupení houslového virtuosa Václava Hudečka s Jihočeskou filharmonií a také mladými talenty, vítězi televizní soutěže Virtuosos V4+, a velkolepý Filmový večer, koncert ze skladeb legendárního autora filmové hudby Johna Williamse (90).  

Č. KRUMLOV – Začátek třetího festivalového týdne bude patřit komorním koncertům. Ve středu 27. 7. nechá nahlédnout do Duše kytary jihočeský rodák a patriot Lukáš Sommer. Představí se nejen jako fenomenální kytarista, ale také uznávaný skladatel – celý večer postaví na autorských skladbách a zakončí ho světovou premiérou svého Koncertu pro kytaru v doprovodu Nostitz Quartetu. Na druhém komorním koncertu 28. 7. (oba v Maškarním sále) vystoupí Kalabis Quintet spojující hráčky z nejlepších českých orchestrů. Jelikož hrdě nosí jméno po slavném českém skladateli Viktoru Kalabisovi, zahraje také jednu z jeho skladeb – Divertimento pro dechové kvinteto.

Houslista Václav Hudeček obstará 27. července ántré pro nastupující generaci evropských sólistů. K oslavě svého životního jubilea si přizval vítěze mezinárodní televizní soutěže Virtuosos V4+ ze čtyř států. Z domácích talentů dostanou příležitost houslisté Daniel Matejča a bratři Richard a Eduard Kollertovi. Doprovodí je Jihočeská filharmonie pod vedením Petera Valentoviče. Pivovarskou zahradu v sobotu 31. 7. ovládne Filmový večer Johna Williamse, který letos oslavil devadesátiny. Za svoji filmovou hudbu dosud získal pět Oscarů. Zazní nejslavnější melodie z filmů Indiana Jones, E.T. mimozemšťan, Harry Potter či Star Wars.

Nebude chybět ani dojemné houslové sólo z Schindlerova seznamu nebo tóny z filmu Čelisti, které nahánějí husí kůži. Zážitek umocní doprovodná projekce sestavená z filmových ukázek. Předposlední festivalový týden uzavře nedělní Varhanní matiné s Jaroslavem Tůmou. Tento vynikající varhaník nahrál v uplynulých dvou létech, které moc nepřály živým vystoupením, kompletní varhanní dílo J. S. Bacha. Ačkoliv se z Bachova díla dochovala sotva polovina, záznam se natáhl na dvaadvacet hodin. To nejlepší z tvorby geniálního skladatele rozezní unikátní varhany v kostele Božího těla a Panny Marie Bolestné. Koncert je dopředu vyprodaný.

(lho, tzf)
Foto archiv MHF


240722lus02
240722lus03


Přidej komentář