Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Festival prozáří pěvci Angela Gheorghiu a Ramón Vargas

mhf01
Rumunská sopranistka Angela Gheorghiu zazářila již v roce 1994 jako Violetta ve Verdiho Traviatě na scéně divadla Covent Garden v Londýně.
08.12.2016 17:05 | Ladislav Lhota

Mezinárodní hudební festival (MHF) Český Krumlov vstoupí v příštím roce do druhého čtvrtstoletí své existence. Pro 26. ročník, který se uskuteční od 14. července do 5. srpna 2017, chystají pořadatelé znovu špičková vystoupení předních světových umělců a hudebních těles. Na vícero pódiích se uskuteční celkem devatenáct koncertů. Hlavními hvězdami budou Angela Gheorghiu s Ramónem Vargasem, ve stínu nezůstanou Javier Perianes, Mischa Maisky či Julian Rachlin.

ČESKÝ KRUMLOV – Velkou událost na MHF tradičně představuje zahajovací operní galakoncert, který tentokrát bude patřit dvojici hvězdných pěvců, okouzlující sopranistce Angele Gheorghiu a sympatickému tenoristovi Ramónu Vargasovi. Doprovodí je PKF – Prague Philharmonia pod vedením Leoše Svárovského. Z osobností klasické hudby vystoupí violoncellista Mischa Maisky, jenž vyniká stylem legendárních virtuosů, velkým tónem a velkými gesty. Doplní jej mladá čínská klavíristka Shiran Wang.

Dalšími v pořadí budou španělský klavírista Javier Perianes obdařený svěží virtuozitou a vřelostí úhozu, nebo Julian Rachlin, který patří nepochybně mezi současnou houslovou i violovou špičku a pro něhož zcela samozřejmá dokonalá technika. Navíc budí pozornost jako dirigent. Spolu s ním bude účinkovat mladá kanadská violistka Sarah McElravy.

Festival vzdá poctu několika umělcům, jejichž jubilea si připomeneme v roce 2017. 450. výročí narození skladatele Claudia Monteverdiho uctí Cappella Mariana koncertem z jeho tvorby. Hold jednomu z nejvýznamnějších trumpetistů 20. století, Maurici Andrému, vzdají trumpetista Marek Zvolánek a varhaník Pavel Svoboda. Vystoupí rovněž houslista Bohuslav Matoušek s komorním orchestrem Virtuosi Pragenses.

Prodej vstupenek započal 7. prosince

K účinkujícím se zařadí violoncellista Petr Nouzovský s kytaristkou Miriam Rodriguez Brüllovou v programu s názvem „Après un rêve“, peruánský kytarista Jesús Castro Balbi nebo sopranistka Marcela Cerno s Janoska Ensemble. Zahrají také mnohá komorní a symfonická tělesa – Škampovo kvarteto, Smetanovo trio, Schola Gregoriana Pragensis, Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením Manuela Hernández-Silvy, Jihočeská filharmonie pod taktovkou Jana Talicha nebo Severočeská filharmonie Teplice.

V podání renomovaných sólistů, jimiž jsou Aga Mikolaj, Dana Beth Miller, Zach Borichevsky a Oleg Tsibulko, dále Českého filharmonického sboru Brno, Filharmonie Bohuslava Martinů a dirigenta Stanislava Vavřínka zazní Verdiho Messa da Requiem, dílo, jehož každé provedení se proměňuje v hudební svátek.  

Festival nabídne také osvěžující populární žánry: Rendez-vous s francouzským šansonem v podání Radky Fišarové, Irský večer se skupinou Altan (s ochutnávkou Irské whisky) nebo americký muzikál v programu „Bravo Broadway“ v autentickém podání broadwayských muzikálových hvězd Chloe Lowery, Capathii Jenkins, Roba Evana, Hugha Panara a dirigenta Randalla Craiga Fleischera.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2017, stejně jako loni, otevře své brány vedle již tradičních festivalových lokací, jako jsou Pivovarská zahrada, Zahrada Kooperativy, Zámecká jízdárna a Maškarní sál, také dalším atraktivním místům Českého Krumlova, k nimž patří Klášterní kostel Božího těla nebo zámecká zahrada. Tam se uskuteční závěrečný komponovaný večer s titulem Noc barokních mistrů. Úplný závěr obstará slavnostní ohňostroj.

Prodej vstupenek pro veřejnost započal 7. prosince. Více informací k jednotlivým koncertům lze vyhledat na www.festivalkrumlov.cz v sekci Program.

(tzf – lho)
Foto archiv MHF (Cosmin Gogu)
Přidej komentář