Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Filip Dujardin generuje surreálné obrazy staveb

181122jog01
Jednapadesátiletý belgický umělec Filip Dujardin poprvé v Čechách představí fotografické dílo, ve kterém zachycuje svébytný fiktivní svět nadreálné architektury a přeměňuje všední prvky do mimořádných konstrukcí a tvarů. Jeho práce zná celý svět, jsou zastoupené v prestižních sbírkách. Výstava v českobudějovickém Domě umění bude otevřená do 31. prosince
18.11.2022 14:55 | Ladislav Lhota

Galerie současného umění a architektury v Domě umění města České Budějovice na náměstí Přemysla Otakara II. představí jako první v Čechách fotografické dílo belgického umělce Filipa Dujardina. Výstava pod názvem Built / Build (Stavěno / Stavět) vtahuje návštěvníka do prostředí sestávajícího z výběru fotografií, ale i sochařské, prostorové intervence, která se stává formou trojrozměrného přetlumočení témat zkoumaných v obrazových kolážích. Akce potrvá od 24. listopadu do 31. prosince.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Původně umělecký fotograf se specializací na fotografování architektury začal od roku 2007 ve volné sérii zachycovat veskrze ojedinělý fiktivní svět. Prostřednictvím digitální koláže, jejímž základem jsou fotografie existujících budov v jeho rodném Gentu a okolí, generuje téměř surreálné obrazy staveb přesvědčivě zasazených do krajiny, ale přitom těžko realizovatelných. V Dujardinových obrazech ignorujících zákony fyziky a vzpírajících se gravitaci a materiálu se potkáváme s abstraktními sochařskými útvary, podivnými interiéry, komplexy budov i solitéry. Je to na první dojem zcela obyčejná architektura, která svou absurditu odhaluje až když si všimneme nepatřičných detailů.

Filip Dujardin (1971) studoval fotografii a dějiny umění (se specializací na architekturu) na Královské akademii výtvarných umění v Gentu. Absolvoval mnoho výstav po celém světě, jeho dílo je zastoupené domácích i zahraničních sbírkách. Ve své tvorbě zkoumá architekturu jako formu sochařství v čase a prostoru. Pozoruhodně se mu daří pracovat s typologiemi a archetypy příznačnými pro architekturu. Minimálním posunem přeměňuje všednost v cosi mimořádného. Tyto aktivity lze zároveň nahlížet jako určitou kritiku stávající architektonické produkce, stejně jako představu fantaskního umělcova světa, ve kterém se zamýšlí nad tím, jaké emoce dokáže budova vyvolávat u lidí.

V rámci zkoumání podstaty architektury se Dujardin postupně zabývá i tím, jak převést dvojrozměrné představy do trojrozměrných instalací. Místo pixelů používá cihly a jestliže se dotýkal ve fotografických kolážích určitých lokalit, nyní hledá univerzálnost v instalacích. Pomocí cihel s maltou, někdy betonových objektů, vytváří architektonické struktury v prostoru a vtahuje pozorovatele do poetického prostředí. Umělec vidí architekturu jako nárazník mezi dvěma místy, který vyžaduje určitou aktivitu. Například procházet skrze něco, nad něčím nebo pod něčím, aby se probudil kontakt mezi člověkem a místem. Architektonické prvky potom stojí mezi sebou v určitém vzájemném konfliktu.

V koncepci českobudějovické výstavy se Filip Dujardin zabývá více univerzálním procesem výstavby budov, architektonickou typologií obecně a stavbou, jako výsledkem nahromadění historických odkazů. Kurátorem je Michal Škoda. Vernisáž se uskuteční ve středu 24. listopadu od 18 hodin.

(lho, msk)
Foto archiv Galerie současného umění a architektury 


181122jog02
181122jog03


Přidej komentář