Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Film, divadlo? Můžeme sledovat i přírodu. Online

vra01
Webové kamery sledují online také čtyři včelstva umístěná na střeše historické radniční budovy na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II.
13.05.2021 10:49 | Ladislav Lhota

Navštěvovat filmová nebo divadelní představení je skvělé a potřebné. Snad to brzy půjde po nekonečných lockdownech. Lidé však mohou, v podstatě non stop, sledovat neméně přínosné a zajímavé dění v přírodě. V originálních kulisách, s originální hudbou a přirozeným, nehereckým projevem aktérů. Přírodu v Českých Budějovicích a okolí dlouhodobě snímají webové kamery. Záběry jsou k dispozici online.

Č. BUDĚJOVICE – Pohyb havranů, sokolů, racků na Vrbenských rybnících i včel na střeše historické radnice lze sledovat na www.c-budejovice.cz/priroda-online. Sokoli hnízdí na komíně teplárny ve Vrátě od roku 2017, webové kamery sledující ostrůvky na Vrbenských rybnících fungují od završení projektu regenerace lokality. Monitoring havranů odstartoval v březnu 2021 díky spolupráci Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, Jihočeského ornitologického klubu, města České Budějovice a kreativního centra Rabenštejnská 2020. Webová kamera našla uplatnění také na střeše českobudějovické radnice, kde snímá pohyb u včelích úlů.

O čtyři včelstva usídlená vysoko nad hektarovým náměstím Přemysla Otakara II. se od roku 2013 stará Aleš Mikšátko, včelař a vedoucí oddělení správy zeleně českobudějovického magistrátu. „Když jsme začínali, nebylo úplně obvyklé chovat včely na střeše úřadu ve městě. Turisté a účastníci prohlídek radnice se často ptají, jak městským včelám prospívá takové umístění a jakou kvalitu má jejich med. Výsledky analýz Výzkumného ústavu včelařského v Dole prokázaly, že vzduch ve městech nemá na kvalitu medu žádný vliv. Včely umí případné škodliviny z medu spolehlivě odfiltrovat,“ vysvětluje náměstek primátora Ivo Moravec.  

Aleš Mikšátko připomíná, že včelám na střeše radnice se od začátku daří velmi dobře. Přispívá k tomu konstrukce úlu přizpůsobená tak, aby včely dokázaly zdárně překonat i parné letní dny. „Ani v zimním období jsme dosud nezaznamenali žádné neobvyklé ztráty, což je v současnosti dobrá zpráva. Odhaduji, že letošní první vytáčení medu by mohlo přinést pěkný výnos,“ hodnotí včelař. Radniční med stáčený do malých skleniček se jako dárek předává významným návštěvám radnice a lze ho rovněž zakoupit v městském Turistickém informačním centru, které se nachází v přízemí historické budovy a přiléhá k radniční výstavní síni.

(lho, rek)
Foto archiv Statutárního města Č. Budějovice


vra02
vra03


Přidej komentář