Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Filmmakeři získali Cenu Dítko od Dítěte v Dlouhé

fim01
Inscenace Filmmakeři režiséra Janka Lesáka z Malého divadla sbírá festivalová ocenění.
08.06.2016 08:02 | Ladislav Lhota

Pražské Divadlo v Dlouhé hostilo od 1. do 5. června již 18. ročník soutěžní divadelní přehlídky Dítě v Dlouhé. Hlavní Cenu Vojty Šálka za stoprocentní počet hlasů dostaly poprvé v historii dvě inscenace – Ošklivé káčátko v podání Divadla U Staré herečky z Hradce Králové a Spadla klec v nastudování plzeňského Divadla Alfa. Premiérově udílenopu Cenu Dítko si odvezli Filmmakeři do Malého divadla v Českých Budějovicích.

PRAHA – Cena Dítko, o jejímž udělení rozhodovali studenti Katedry divadelní vědy FF UK, se stala festivalovou novinkou. Porota ve složení Lukáš Křížek, Ráchel Duchková a Nicola Škvarová s poradním hlasem Karoly Štěpánové, tiskové mluvčí Divadla v Dlouhé, podepřela svoji volbu konstatováním, že Filmmakeři vynikají po všech stránkách. Z hlediska dramaturgického vnáší do divadla pro mládež nová témata a přístupy. Prezentuje divadlo jako medium, přes nějž lze sdělit věci, které žádné jiné nedokáže.

Porotci zdůraznili, že jde o zcela přiznané divadlo, v němž za notnou dávkou vtipu není bezobsažné prázdno. Inscenace zvýrazňuje určité společné body různých filmových žánrů, ale ne tak, že by vysvětlovala vše do puntíku. Vybírá nejtypičtější okamžiky a dává jim konzistentní tvar, který teenagerům spojuje to, co sami vědí. „Zábavnou, ba až katarzní cestou nutí diváka, aby se zamyslel nad tím, jaké sleduje filmy,“ zaznělo ze skupiny hodnotitelů.  

Všichni členové odborné poroty shodně označili současnou dramaturgii Malého divadla a jeho inscenační úroveň v oblasti divadla pro děti za velmi přínosnou. Filmmakery shledali jako nejčistší a nejpromyšlenější z devíti festivalových představení, která navštívilo 2 112 převážně dětských diváků. „Oslavíme úspěch při pobytu na dalším festivalu, kterým bude Skupova Plzeň. V baru dětského divadla objednám pro každého pitíčko za bůra,“ slíbil rozzářený režisér Janek Lesák.  

(tzd, lho)
Foto Petr Zikmund

.


fim02
fim03
fim04
fim05
fim06


Přidej komentář