Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Filmoví básníci se vracejí pošesté. Čekají na zázrak

bas01
Vedle Markéty Hrubešové (vpravo), která účinkuje v sérii filmových básníků potřetí, přivádí režisér Dušan Klein na plátno zbrusu nové představitele Denisu Nesvačilovou a Filipa Antonia.
11.04.2016 11:18 | Ladislav Lhota

Po dvanáctileté odmlce se rozrůstá šestým pokračováním oblíbená sága filmových básníků, o které přichází svět, sami přicházejí o iluze, chutná jim život, v Čechách je jim konec, neztrácejí naději a nyní znovu pod vedením režiséra Dušana Kleina čekají na zázrak. Premiéra v tuzemských kinech nastane ve čtvrtek 14. dubna. V několika předpremiérách se film již promítal Brně, Liberci, Pardubicích, Hradci Králové a také v multikině Cine Star v jihočeské metropoli.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Štěpán, Kendy a Karas zůstávají i po dvanácti létech nerozlučnými kamarády. Posunuli se do generace pětapadesátníků a prožívají dál své obyčejné lidské příběhy, ve kterých nemohou chybět humorné situace, ale i dojemné chvíle a samozřejmě láska. „Začali jsme točit v roce 1982, kdy našim hrdinům bylo šestnáct, sedmnáct let. U každého dalšího dílu jsme byli přesvědčení, že je poslední. Jenže jsme neodolali velkému tlaku a jsme tady znovu,“ říká Dušan Klein o fenoménu básníků, který nemá obdobu nikde na světě.

Filmové postavy se proměňovaly s přibývajícím věkem a nyní se dostávají do procesu fyzického a duševního stárnutí. Díl nazvaný Jak básníci čekají na zázrak zastihne Štěpána (Pavel Kříž) ve funkci zástupce primáře, na něhož ředitelka nemocnice Vendulka Utěšitelka (Eva Jeníčková) všemi dostupnými prostředky naléhá, aby se přihlásil do konkurzu na primáře. Ale Štěpán chce mít svůj klid. Stará se o třináctiletého Štěpánka (Filip Antonio), na jehož výchovu zůstal sám po smrti Aničky Zrzečky a stále víc ho zajímá nová sousedka – fotografka (Linda Rybová).

Producent nechtěl pokračovat

Sehnat partnerku pro tatínka a kamaráda je jedním z nosných témat šestého dílu básníků. Při sledování některých situací ale diváci nemají daleko k slzám. Třeba když profesor Ječmen (Josef Somr) v hospicu na vozíčku slaví osmdesátiny a stále ještě čeká na zázrak. „Producent Miloslav Šmídmajer nechtěl ve filmové sérii pokračovat za nic na světě. Jednou ale špatně zaparkoval svůj vůz a policisté mu velkoryse nabídli, že mu odpustí pokutu, vznikne-li další díl. Co jsme měli dělat?“ usmívá se Dušan Klein.

Herečka nastupující generace Denisa Nesvačilová, která představuje Majku, dceru Vendulky Utěšitelky, se narodila téměř deset let po natočení první básnické epizody. „Při nástupu na DAMU jsem si v duchu přeříkávala jména těch, s nimiž bych se ráda jednou potkala na place. Vůbec by mě nenapadlo, že můj sen se prakticky kompletně naplní v mém filmovém debutu. Za tu příležitost jsem velmi vděčná. Práce s panem Kleinem je pro můj start to nejlepší, co může být,“ přiznává studentka Nesvačilová.

V dalších rolích se objevují David Matásek (Kendy), Lukáš Vaculík (Karas), Tereza Brodská (lékárnice Ute), Emily Laura Hassmannová, Nela Boudová, Pavel Zedníček, Tomáš Töpfer, Miroslav Táborský, Markéta Hrubešová, Eva Holubová, Josef Abrhám, Rudolf Hrušínský či Jiří Lábus. Autorem scénáře se znovu stal Ladislav Pecháček, za kamerou byl Peter Beňa, o písničky a hudbu se podělili Jaroslav Uhlíř s Ondřejem Brzobohatým. Nechybí ani kreslené pasáže Adolfa Borna.

Ladislav Lhota
Foto Ján Honzabas02
bas03
bas04
bas05


Přidej komentář