Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Filmový festival Jeden svět poslouží k hledání odpovědí

js01
Letošní ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět se koná v Praze a dalších pětatřiceti městech. Patří k nim České Budějovice, Český Krumlov a Tábor
14.03.2019 11:23 | Ladislav Lhota

Jak chápat sám sebe, odlišit se od ostatních a nevytvořit přitom hlubokou propast ve společnosti? Odpovědi na tyto a další podobné otázky zkusí najít letošní ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se koná ve třech městech Jihočeského kraje – od 18. do 22. března v Českých Budějovicích, od 21. do 23. března v Českém Krumlově a od 28. do 31. března v Táboře.

JIŽNÍ ČECHY – Festivalové motto Bezpečná blízkost odkazuje na stav, kdy si lidé, ač je každý jiný, dokážou porozumět a naslouchat. „Nenávistné šermování s identitou se stalo zbraní v rukou některých médií a politiků, kteří se snaží poštvat jednu skupinu proti druhé. Vzniká tak propast – my versus oni. Chceme zjistit, co nás od sebe navzájem odlišuje a najít, co nás spojuje, skrze co si můžeme být bezpečně blízko,“ říká ředitel Jednoho světa Ondřej Kamenický.

Organizátoři Jednoho světa usilují o přístupnost jednotlivých projekcí a doprovodných akcí pro co nejširší spektrum diváků, včetně lidí s postižením. Letošní ročník nabídne dokonce vybrané dokumenty s titulky pro neslyšící a nedoslýchavé, které barevně rozlišují mluvčí a signalizují relevantní zvuky. Vedle filmů s audiokomentářem pro nevidomé či slabozraké podruhé také přinese tři relaxované projekce, v jejichž uvolněnějším aranžmá si mohou filmy vychutnat lidé s mentálním postižením, epilepsií nebo autismem.

Tip k návštěvě: Městské divadlo Český Krumlov v sobotu 23. března uvede „dokumentární čardáš“ režiséra Ladislava Kaboše z romské osady na východním Slovensku s názvem Kapela. Protagonisté filmu, talentovaní muzikanti z Gypsy Bandu Lomnické Čháve, se představí na besedě s diváky po skončení projekce a poté zahrají v divadelním klubu Ántré. Koncert je výsledkem čerstvě započaté spolupráce festivalu Jeden svět a pořadatelů Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, který každoročně patří k nejvýraznějším událostem kulturního léta v České republice.

(lho, tzf)Přidej komentář