Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Focení v New Yorku šlo Janě Kupčákové samo

jakup01
Výstava opatřená prostým názvem New York obsahuje třicítku fotografií z multikulturní metropole a nelidnatějšího města v USA. Seznámit se s nimi mohou návštěvníci kina Kotva v Českých Budějovicích do 18. ledna
01.12.2018 13:25 | Ladislav Lhota

Výstavní prostory čskobudějovického kina Kotva se staly od 30. listopadu přechodným domovem pro třicítku velkoformátových barevných fotografií z dílny Jany Kupčákové, vycházející hvězdy v oboru street photography, „pouliční fotografie“. Na stěnách kavárny a předsálí dnes již svým způsobem kultovního biografu se návštěvníci mohou až do 18. ledna 2019 seznamovat pohledem s lidmi žijícími a pracujícími v New Yorku, kam autorka zavítala na dva týdny v loňském říjnu.

Č. BUDĚJOVICE – Nejlidnatější město Spojených států a středobod civilizovaného západu nabízí nekonečné množství situací, v nichž se ocitají lidé různých národností a společenských vrstev. Každodenní život v multikulturní metropoli vytváři neopakovatelnou atmosféru mezi tunami betonu, oceli, ale také zelenými oázami, které se doplňují se zbytky přírody podél řeky Hudson či pobřežím Atlantického oceánu. „Chtěla jsem poznat New York a při té příležitosti něco cvaknout. Pracovalo se mi tam hezky. Lidé jsou příjemní a milí. Obdivovala jsem rozmanitou kulturu a nacházela zajímavé světelné kontrasty,“ líčí fotografka.

K fotografování přivedla Janu Kupčákovou velká vášeň – cestování. Aktivně s ním propojuje práci s aparátem. Zaměřuje se na humanistickou fotografii, kterou často provázejí humorné výjevy z běžného života a ty jsou pro ni nejbližším tématem. Pořizuje snímky pro sebe, pro své blízké, pro potěšení. „Moc ráda fotím lidi. Fotky s lidma mi říkají nejvíc. Svými obrázky chci vyprávět příběhy. Pohyb lidí a jejich tváře oživují fotografii. Poskytují děj, přinášejí ducha, dodávají atmosféru, odhalují kulturní kontrast. Prostě tam musím mít lidi. Bez nich mě fotky nebaví,“ svěřuje se usměvavá mladá žena.   

Šlape na paty praporečníkům

V Kotvě se objevily snímky Jany Kupčákové již v rámci festivalu Jihočeský výlov 2015. Tehdy se fotografka prezentovala výběrem z cyklu Tváře ostrova svobody vzniklým při pobytu na Kubě. „Janinu tvorbu jsem poprvé zaznamenal na Blatenském fotofestivalu. Sportovní terminologií si dovolím říct, že od té doby Jana udělala značný výkonnostní skok. Mnohem víc využívá barvy, objevuje jejich kontrasty, všímá si detailů, ale i analogie různých motivů. Snímky obsahují parrovský humor, ale i humanistický rozměr. Myslím, že šlape na paty praporečníkům tohoto žánrového zaměření Romanu Vondroušovi a Davidu Gaberlemu,“ říká Václav Němec, dramaturg kotváckých výstav.  

Autorka působivých newyorských imaginací, která se pouhý den před zahájením výstavy vrátila z cesty po Maroku, je absolventkou a nyní lektorkou pražské Školy kreativní fotografie. Od roku 2008 absolvovala několik skupinových i samostatných výstav, nafotila rok svého života pro projekt Week of life Adolfa Ziky, zúčastnila se Česko-rakouského fotografického projektu Bezdrátově. „Žila jsem dvacet let v Českých Budějovicích a moc ráda vystavuji v Kotvě, kam jsem chodila odmalička na filmy. Je to moje srdcovka,“ svěřuje se nositelka titulu Fotografka roku 2012 udělovaného časopisem FotoVideo.

Ladislav Lhota
Foto autor a Jana Kupčáková


jakup02
jakup03
jakup04
jakup05
jakup06
jakup07
jakup08
jakup09
jakup10
jakup11


Přidej komentář