Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Folk U Kapličky bude se Sedláčkem, Niklíčkovou a Spolektivem

san01
Nedávná vítězka Porty a také překladatelka komiksů z angličtiny Saša Niklíčková přiveze z Mladoboleslavska do českobudějovického Divadla U Kapličky vyladěný akordeon, kterým doprovodí své písničky s texty plnými humoru a hry se slovy
13.03.2022 21:56 | Ladislav Lhota

Třetí jarní večer hudební série Večery S koncerty v Divadle U Kapličky nabídne posluchačům 18. března (19.00) výživnou dávku folku v podání Michala Willieho Sedláčka, Saši Niklíčkové a Spolektivu. Písničkář z černé Plzně se inspiruje trampingem, cikánskými a španělskými motivy, na kontě má album Válka v nás. Saša Niklíčková přiveze z malé obce na Mladoboleslavsku písně s nápaditými texty, humorem a nadhledem, zahraje k tomu na okordeon. Domácí kapela Spolektiv podle svého zvyku namíchá s folkem také rock, šanson a jazz.

Č. BUDĚJOVICE – Michal Willie Sedláček patří ke stálicím nejen na plzeňské klubové scéně. „Přál bych si, aby M. W. vydal další nosič se skladbami, které vymyslel a nahrál od roku 2014, kdy vyšlo jeho první album Válka v nás. Byla by to pestrá sbírka. Od trampských skladbiček až po exotiku. Registruji jeho skvělá umístění v různých soutěžích, slýchám jej hrát na různých festivalech a pokaždé je pro mne záhadou, kam chodí na ty své nápady. Náramně mu to sluší a ladí spolu s flétnistkou Evou Trnkovou,“ připomíná Pavel Jarčevský (Jen Tak Tak, Flow Track), patron letošního ročníku Večerů S.

Saša Niklíčková se může pochlubit zajímavou profesí. Překládá komiksy z angličtiny. Známější je díky svému koníčku, při kterém hraje na akordeon, výjimečně na klávesy či ukulele, a baví lidi písničkami s texty plnými humoru a hry se slovy. „Zmačkaná žena. Tak se usadilo vnímání Saši Niklíčkové podle stejnojmenného alba vydaného v roce 2021, kdy vyhrála celostátní Portu. Od té doby je Saša ozdobou festivalů po celé folkové planetě. Vůbec ale není zmačkaná. Písničky píše a interpretuje s nadhledem, vtipem, svěžestí, patřičnou ostrostí a neuvěřitelným postřehem. Závidím jí nápady i odvahu experimentovat, také nezdolný optimismus,“ glosuje patron hudební série.

Kapela Spolektiv na své domácí scéně v Divadle U Kapličky doplní třetí jarní večer o trochu jiné folkové písně, než jsou fanoušci zvyklí. Mohou se těšit na řadu písní v autorském hudebním stylu, který spojuje prvky folku, rocku, šansonu a jazzu. „Vyzdvihovat přednosti Spolektivu by asi bylo pověstným nošením frází do lesa,“ říká Pavel Jarčevský. „Toto společenství muzikantů mě přitahuje od začátku devadesátých let, kdy kapela vyhrála Portu (1993) a stala se štikou strážnického festivalu Zahrada. Už tehdy to byl pro mne folk z jiného světa. Platí to i po jejich návratu na hudební scénu v roce 2014. Všichni členové kapely jsou úžasní lidé zapálení do muziky,“ nešetří chválou.

Ladislav Lhota
Foto archiv Večerů S a Facebook Saši Niklíčkové


san02
san03


Přidej komentář