Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Folkové objevy vyplní druhou sérii Večerů S

vecer01
Českobudějovická formace Nahy&Bagr uspěla na Portě a chce oslovit i návštěvníky Divadla U Kapličky
11.09.2017 11:05 | Ladislav Lhota

V českobudějovickém Divadle U Kapličky odstartuje v pátek 22. září druhá série letošních koncertů Večery S, které dávají prostor začínajícím, neokoukaným kapelám a písničkářům z českého jihu. Mohou si zahrát ve velkém sále před početným publikem a třeba se odrazit na cestě k hudebním výšinám. Folk, ale i šanson a další spřízněné žánry se namixují do čtyř podzimních vystoupení, jejichž dramaturgy jsou Jaroslav Hnízdil (Spolektiv) a Václav Koblenc (Bonsai č. 3). Patronát převzal Pavel Žalman Lohonka.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Postupně se představí českobudějovický pouliční muzikant Honza Janda, vokální X-tet z Jindřichova Hradce, nekonvenční folkové kvarteto Nahy&Bagr, dále trio Jen tak tak, skupina McBerds tvořená skvělými instrumentalisty, kapela Bonsai č. 3 hrající folk s violoncellem, Mirek Baldrych z Táborska s kollerovským hlasem, folkrockoví Seeking Horizon, vzkříšená kapela Akorát, šansonová parta Spadané listí s výraznou zpěvačkou Pavlou Kohelovou, ženský pěvecký sbor Voces Gaudi i domácí Spolektiv, který příští rok oslaví třicetiny.

Tahákem úvodního večera se má stát čtyřčlenná formace Nahy&Bagr pyšnící se výhrou v oblastním kole Porty. „Je to zajímavý budějovický fenomén. Přináší úplně jinou atmosféru a energii na pódiová vystoupení,“ říká Jaroslav Hnízdil o kapele věrně provázené početným a velmi živým fanklubem. Zakončení cyklu v době adventní nabídne přitažlivý šansonový prvek v podání táborského Spadaného listí a také dvanáctero radostných ženských hlasů z acapelly Voces Gaudí, která se nebojí skladeb George Gershwina, ani dalších dobovek z minulého století. Možná se nechá doprovodit Spolektivem.   

Nenašla se kapela, která by nepřidávala

Důležitým záměrem Večerů S je zvát hudební talenty a umožnit jim koncertování v Divadle U Kapličky, kde se nachází odpovídající zázemí pro muzikanty i návštěvníky. „Těší nás, že všechny čtyři koncerty v první polovině cyklu, i ten nultý loni v říjnu, měly skvělou atmosféru. Publikum bylo naprosto úžasné a nenašla se jediná kapela, která by nepřidávala. Lidi je prostě nepustili z pódia. A vrací se nám diváci, jejichž zájem se původně vázal k jediné kapele. Vtáhlo je prostředí a dobrá muzika,“ může se pochlubit Jaroslav Hnízdil.

Jarní část hudební série Večery S oslovila několik stovek diváků. Nejvíc je vábilo lednové zahájení, které zpestřil svým recitálem Pavel Žalman Lohonka. Během čtyř koncertů si získal sympatie objev Dětské Porty Jessica Haug, bodovalo duo Drc nebo dívčí skupina Gaia. Pro následující ročník zkoušejí pořadatelé přilákat novou dívčí kapelu Živolenky, Elišku Kotlínovou z Písku a také už známé kapely Lakomá Barka, Rybníkáři, Chansonet, Banjaluka, Kvintet, Epydemye (držitelé Ceny Anděl) nebo probuzeného písničkáře Standu Kahudu.

Každý koncert je vyhrazený třem uskupením nebo sólistům. Začínajícím folkařům se naskýtá jedinečná možnost vystoupit po boku již zavedených a mnohde oceňovaných hudebníků a užít si atmosféru plného sálu. „Pro spoustu talentů, hrajících zatím v čajovnách nebo jiném menším prostoru, může být velmi příjemné, když je osloví Jarda Hnízdil ze Spolektivu, a nabídne jim šanci představit se na pódiu před početným publikem,“ zdůrazňuje Václav Koblenc. Podzimním programem Večerů S lze zasurfovat na plakátu pod článkem.

Ladislav Lhota
Foto z archivu Nahy&Bagr   


vecer02


Přidej komentář