Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Folkové Večery S nastupují do jarní části druhého ročníku

ve01
Úvodní koncert jarní části folkových Večerů S bude patřit také začínající zpěvačce Elišce Kotlínové, která se prezentuje hlavně autorskou tvorbou
14.01.2018 12:04 | Ladislav Lhota

Celoroční festival folkové hudby a spřízněných žánrů Večery S po loňské úspěšné premiéře přichází s druhou řadou koncertů. Místem konání zůstává Divadlo U Kapličky v jihočeské metropoli. Podle vyzkoušeného modelu se uskuteční čtyři páteční vystoupení v jarní části a stejný počet na podzim. Vedle známých písničkářů či kapel dostanou šanci ukázat se mladí, neokoukaní, začasto ale velmi nadaní hudebníci. Termíny jsou 26. ledna, 23. února, 23. března a 20. dubna.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – V první čtveřici koncertů se představí jedenáct účinkujících. Bude mezi nimi písničkář René Souček, talentovaná patnáctiletá Eliška Kotlínová, nedávno zrozené dívčí sdružení Živolenky, mistři bluegrassu The Giant Mountains Band a v epilogu třicetiletý Spolektiv. „Vyrážíme do druhého ročníku. První se líbil nám i divákům. Zdaleka jsme přitom nevyčerpali potenciál, který nabízejí hudební možnosti v Jihočeském kraji. A máme radost, že se nám sami začali hlásit muzikanti,“ vyzdvihuje Jaroslav Hnízdil, zakladatel Večerů S a frontmen Spolektivu.

Funkci patrona od jihočeské folkové legendy Žalmana Lohonky převzal Víťa Troníček, lídr pardubické folkové skupiny Marien a spoluzakladatel hnutí Folk žije. „O folku tvrdím, že tam nejde jen o sdělení, hladivé melodie, neagresivní sound. Je to lidové muzicírování. Vždycky se obešlo bez šíleností spojených s hudebním průmyslem. Večery S a podobné koncerty neprofesionálních interpretů jsou hlavně setkáním lidí, kteří naslouchají, hledají a objevují něco, co nemají možnost slyšet jinde, a je jim společně dobře. Klobouk dolů před nadšenci, kteří to táhnou pořadatelsky a podporují finančně,“ říká Víťa Troníček.

Dočkají se jihočeští folkaři rozhlasového pohlazení?

Patron druhého ročníku je nejen hudebník, ale také dramaturg prestižního festivalu Folková Chvojení v Pardubicích a externí redaktor Českého rozhlasu. Stejně jako Žalman odehraje v Divadle U Kapličky svůj koncert, navíc jeho bdění nad českobudějovickými folkovými večery bude mít praktický dopad pro další účastníky. „Víťa Troníček příslibil, že některé z nich vezme na festival do Pardubic, případně na samostatný koncert své kapely Marien. Může přidat zmínku také v pořadu Folková pohlazení, který připravuje v pardubickém rozhlasovém studiu,“ připomíná dramaturg Večerů S Václav Koblenc.

Hlediště Divadla U Kapličky pojme sto deset diváků při stolové úpravě a sto padesát, pokud pořadatelé instalují pouze židle. Vždy je v provozu dobře zásobený bar. „Průměrná návštěvnost loňských folkových večerů se pohybovala kolem osmdesáti až devadesáti lidí. Podpora z obecenstva byla fantastická,“ zdůrazňuje Jaroslav Hnízdil. „Večery S představují skvělou reklamu pro folk a mnozí Budějovičáci díky nim zjistili, že ve městě není jenom Metropol, Slavie nebo KD Vltava,“ ozývá se také Peter Padúch z Divadla U Kapličky. Jednotlivé vstupné letos stojí 160 korun v předprodeji, 170 na místě. Abonentní vstupenka zahrnující všechny jarní koncerty vyjde na 600 korun.

Ladislav Lhota
Foto archiv Elišky Kotlínové

Program jarní části Večerů S:

26. ledna – Eliška a Votvíráci, Želiborů a přátelé, Víťa Troníček trio
23. února – Banjaluka, René Souček, The Giant Mountains Band
23. března – Kvintet, Živolenky, Chansonet
20. dubna – Standa Kahuda, Spolektiv a hosté, výroční koncert kapely k jejím třicetinám  Přidej komentář