Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Folkovým Večerům S začíná třetí jaro U Kapličky

veja01
Objev Dětské porty 2018, dvanáctiletá Kamila Máčová, se představí na prvním koncertu Večerů S. Interpretuje písničky Zuzany Navarové nebo Radůzy, doprovází se sama na kytaru, klávesy či akordeon
21.01.2019 22:10 | Ladislav Lhota

Hudební cyklus Večery S vstupuje koncertem v českobudějovickém Divadle U Kapličky 25. ledna do jarní části třetího ročníku. Následují koncerty v únoru, březnu a dubnu, vždy čtvrtý pátek v měsíci. Vedle zkušených písničkářů a kapel se představí naděje jihočeského folku, country a příbuzných žánrů. Posláním Večerů S zůstává nejen pobavit fanoušky, jejichž počet stále roste, ale především uvést na scénu začínající muzikanty. Patronem letošní série se stal Pavel Zajíc od Nezmarů.

Č. BUDĚJOVICE – Pořadatelé nabízejí talentům koncertní prostor, kterého pro startující umělce není nikdy dost. „Dobře si pamatujeme, jak nám pomáhali jiní, když jsme začínali. Teď je chceme napodobit a podat ruku nastupující generaci,“ říká Jaroslav Hnízdil, zakladatel Večerů S a kapelník Spolektivu hrajícího přes třicet let. „Považuji za důležité šířit folk po jižních Čechách, aby lidé věděli, že není jenom Nohavica,“ připojuje se Peter Padúch z hostitelského Divadla U Kapličky a nezapomíná chválit: „Diváci na Večerech S jsou skvělí, kapely ještě skvělejší. S radostí vítáme mladé muzikanty, kteří prošli Dětskou portou a dalšími soutěžemi.“

Prolog lednového koncertu obstará jihočeská hudebně-divadelní skupina Rybníkáři slavící aktuálně třicet let společného vystupování. „Zaměřujeme se hlavně na šanson, swing, folkové a country písně,“ přibližuje kapelník Jiří Krška. Zkušené bardy na pódiu vystřídá dvanáctiletá Kamila Máčová z Českého Krumlova, držitelka Dětské porty 2018, která vystupuje se skupinou Andromeda a stále zpívá v pěveckém sboru Medvíďata, kde začínale jako čtyřletá. Od letošního února bude účinkovat v dětské opeře Kominíček od Benjamina Brittena v nastudování Jihočeského divadla. Uhrančivě interpretuje písně Zuzany Navarové nebo Radůzy, které doprování střídavě na piáno, akordeon a kytaru.

Nezmary nahrávali estébáci

První koncert uzavře kapela Flow Track. Ačkoliv je nová, tvoří ji zkušení muzikanti Iva Hovorková (zpěv, kytara, flétny, klávesy), Karel Metelec (bicí, perkuse všeho druhu) a Pavel Jarčevský (kytara, zpěv) známý ze zaniklé kapely Jen tak tak z Jindřichova Hradce a jako pořadatel festivalu Folková růže. Únorové Večery S budou patřit Josefu Pelánovi, Pavlu Zajícovi s Lubošem Hrdličkou a Lakomé Barce. Březnový koncert vyplní Paraván, Tereza Jakoubková a českobudějovická kapela The Greens, v dubnu přijede uskupení Hashtag z Českého Krumlova, vystoupí Šrája z Ledenic a skupina Shivers z Volyně.   

Kapacita sálu v Divadle U Kapličky při stolové úpravě činí sedmdesát míst a bývá zpravidla zaplněná. Pořadatelé museli sáhnout i k řadové úpravě se sto čtyřiceti sedadly. Vstupenky na Večery S stojí 150 korun v předprodeji, 180 na místě. Stálými V. I. P. hosty jsou sestřičky z hospicu Sv. Veroniky v Suchém Vrbném. „Ze všech koncertů máme skvěle vyřešené audiozáznamy. Ještě musíme zapracovat na videu,“ sděluje Jaroslav Hnízdil. „Naše koncerty v osmdesátých létech se taky zaznamenávaly. Ale ty záznamy nemáme,“ připomíná s ironií Pavel Zajíc, jenž zaujal čestnou pozici patrona Večerů S po svých předchůdcích Žalmanu Lohonkovi a Víťovi Troníčkovi.

Ladislav Lhota
Foto archiv Večerů S

Program jarní části:

25. ledna – Rybníkáři, Kamila Máčová, Flow Track
22. února – Josef Pelán, Pavel Zajíc a Luboš Hrdlička, Lakomá Barka
22. března – Paraván, Tereza Jakobová, The Greens
26. dubna – Hashtag, Šrája, Shivers 


veja02
veja03
veja04
veja05
veja06


Přidej komentář