Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Fotografie Jindřicha Štreita zachycují bezdomovce. Mnozí jsou plní lásky a naděje

Bezdo1
Bezdomovec hledí přes ramena světícího biskupa Pavla Posáda a fotografa Jindřicha Štreita
27.01.2016 18:50 | Ladislav Lhota

Ještě celý měsíc, do konce února 2016, bude v Galerii Mariánská v centru jihočeské metropole otevřená výstava fotografií významného dokumentaristy Jindřicha Štreita, kterou autor nazval Kde domov můj. Dva cykly barevných snímků ukazují život bezdomovců na Olomoucku a jihu Čech. Návštěvníci mohou zároveň přispět do sbírky zimního ošacení.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Profesor Jindřich Štreit spolupracuje více než patnáct let s Farní charitou Tábor, jejíž ředitelka Ivana Hašplová a sociální pracovnice Hana Vojtěchová ho oslovily s žádostí o vytvoření souboru fotografií zachycujících lidi bez domova. „Zpočátku jsem se bránil. Ale potom jsem si řekl, že se o to pokusím. Velmi silně mě zaujalo téma,“ svěřuje se rodák z valašského Vsetína, jenž vyučuje na Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko–přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.

Dva roky se pohyboval (často za asistence sociálních pracovníků) mezi bezdomovci na Olomoucku a v Jihočeském kraji. Objevoval různorodost života v komunitě odsunuté na okraj společnosti. Bolesti, ale i drobné radosti osob obklopených hmotnou bídou. Vydatně s nimi komunikoval a nahlédl do jejich duší. „Fascinuje mě, když mezi lidmi najdu vztah, který je čistý, krásný, plný lásky a naděje,“ říká brzy sedmdesátiletý umělec, jehož fotografickou činnost kdysi komunistický režim „ocenil“ odnětím svobody.  

Cyklus fotografií bezdomovců z českého jihu pořídil autor v Českých Budějovicích a okolí, Prachaticích a okolí (Záblatí) a Benešově nad Černou. Jindřichu Štreitovi je bližší vyjadřovat se fotografickým ztvárněním, než slovy, a proto nepojmenoval jednotlivé obrázky. Proti svému obvyklému způsobu změnil techniku zpracování. Výjimečně odložil svoji oblíbenou Leicu a sáhl po digitálním aparátu. Místo černobílých obrázků s charakteristickým zrnem jsou vystavované fotografie vyvolané v počítači a barevné.        

Předposlední lednový čtvrtek se Jindřich Štreit v Galerii Mariánská setkal s návštěvníky. Provedl je výstavou a při promítání diapozitivů líčil zážitky s bezdomovci. Jeden z nich, inženýr chemie, se aktivně zapojil do besedy. Přišli i významní hosté, mezi nimi budějovický světící biskup Pavel Posád, který je prezidentem jihočeské Diecézní charity. Společně s výstavou probíhá v galerijním prostoru sbírka zimního ošacení pro lidi bez domova. Žádané jsou rukavice, čepice, ponožky, zimní boty (pánské i dámské), deky a spacáky. 

Text Ladislav Lhota, foto autor (3) a Jindřich Štreit (3)



Bezdo6
Bezdo2
Bezdo3
Bezdo4
Bezdo5


Přidej komentář